Solit-Garreau

Studio Bower Jennifer Hughes Photography
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Firma architektoniczna Studio Bower stworzyła obłożoną drewnem dobudówkę do domku z lat 40. XX wieku, która zachowuje urok oryginalnej konstrukcji. Rezydencja Solit-Garreau, zajmowana przez małżeństwo z małym synem, położona jest w zielonej dzielnicy Chevy Chase w Waszyngtonie.

Oryginalny dom zbudowano w latach czterdziestych XX wieku w stylu Cape Cod. Chata, zwieńczona stromym dachem, ma powierzchnię 184 metrów kwadratowych rozłożoną na półtora poziomu i piwnicę. Właściciele, którzy kochają gotowanie i rozrywkę, pragnęli więcej przestrzeni, ale nie chcieli umniejszać uroku swojego zabytkowego domu. Zwrócili się do Studio Bower z prośbą o opracowanie projektu uwzględniającego skalę i charakter domu.

Zamiast agresywnej rozbudowy, architekci zaprojektowali dwukondygnacyjną przybudówkę z tyłu domu o łącznej powierzchni 84 metrów kwadratowych. Dobudowa na rzucie kwadratu ma asymetryczny dwuspadowy dach, który wyrównuje się z linią dachu istniejącego domu. Obydwa dachy pokryto gontem łupkowym. „Mimo że jest to oddzielny budynek, oficyna zachowała wiejski charakter domu” – stwierdził zespół. Dobudowa znajduje się w „pełnej szacunku odległości od domu”, ale jest płynnie połączona przeszklonym korytarzem na parterze i zamkniętym korytarzem na górze. Obydwa budynki rozmieszczono wokół dziedzińca, który pełni integralną rolę w kompozycji.

Lokalizacja: Waszyngton, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA