Sommarhus Sandby

Johan Sundberg Arkitektur Markus Linderoth
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Sommarhus Sandby to posiadłość osłonięta sosnowym lasem niedaleko piaszczystej plaży. Otaczający las emanuje spokojem i zapewnia ochronę przed wiatrami pól skandynawskich, a także cień przed gorącymi promieniami letniego słońca. Morze jest zawsze obecne. Zapewnia otoczeniu nieustannie zmieniającą się partyturę muzyczną, a dzięki szerokiej, białej, piaszczystej plaży oferuje miejsce do wypoczynku i rekreacji.

Dom wraz z ogrodem przeznaczono dla rodziny z dwójką dorosłych i dwójką dzieci, szczególnie jako miejsce spędzania lata. Powierzchnia mieszkalna wynosi 167 m², podzielona na dwa poziomy. Na górnym poziomie znajdują się dwa pokoje dziecięce, które można łatwo przekształcić w trzy, a także jeden pokój wspólny i łazienka. Wszystkie pomieszczenia na piętrze posiadają świetliki. Główna sypialnia i łazienka znajdują się na parterze, podobnie jak obszerna kuchnia z jadalnią i salon, który można otworzyć na drewniany taras i ogród za pomocą dużych przesuwanych drzwi.

Elewacje domu obłożono panelem stojącym o niestandardowym profilu, który, podobnie jak drewniany taras i pergola, wykonany jest z modrzewia syberyjskiego pokrytego uszczelniaczem na bazie silikonu. Dach pokryty jest panelem zakładkowym, również z modrzewia syberyjskiego z uszczelniaczem na bazie silikonu. Z charakteru dom jest w dialogu z tradycyjnie budowanymi domami wiejskimi. Dzięki drewnianym elewacjom i dachowi, jego materialność jest bardziej związana ze stodołami z przeszłości niż z konwencjonalnymi domami wiejskimi Scanian. Jednak w swoim projekcie i detalach dom jest niewątpliwie współczesny i nowoczesny.

Lokalizacja: Österlen, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA