Son Serra

Bon Vivant Concept Salva Lopez
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Przekształcenie wielowiekowej posiadłości na Majorce w nowoczesny dom wakacyjny bez zacierania jej rodzimej architektury nie było łatwym zadaniem. Zwłaszcza dla dopiero zaczynającego studia projektowania wnętrz. To jednak nie powstrzymało duetu Feliu Rullán i Victoria Vidal przed powiedzeniem „tak” klientom.

Dwuletni projekt

Nowi właściciele, belgijska rodzina poszukująca spokojnego schronienia, zakochali się w estetyce duetu. Przypadkiem odwiedzili Bon Vivant Concept, ich sklep koncepcyjny na starym mieście w Palmie, gdzie obok mebli w stylu vintage prezentują własne projekty, lokalnie wykonane przedmioty i dzieła sztuki. Dwa lata ciężkiej pracy później odrestaurowana posiadłość zachowuje harmonijną równowagę między swoim rodzimym dziedzictwem a kosmopolitycznym stylem życia właściciela. Wszystko dzięki unikalnemu podejściu Rullána i Vidala do majorkańskiego modernizmu, uduchowionej mieszanki czystych form i naturalnych materiałów.

Pochodząca z 1776 roku posiadłość Son Serra była przez lata rozbudowywana. Zwłaszcza w 1909 roku, kiedy do pierwotnej kamiennej budowli dodano elementy neogotyckie i secesyjne. Rezultatem jest rozległy trzypiętrowy kompleks budynków z wieloma tarasami, z których roztaczają się piękne widoki na góry. Starannie odrestaurowane pod kątem ich lokalnego charakter budynki otwarto na otoczenie dzięki wprowadzeniu strategicznie rozmieszczonych otworów.

Tradycja z nowoczesnością

Aby nadać domowi z ośmioma sypialniami poczucie nowoczesności, jednocześnie celebrując jego nieodłączny, rustykalny charakter, zespół zdecydował się na lokalne materiały tradycyjnie używane w regionie, takie jak kamień, lite drewno, żelazo i mosiądz. Farbę wapienną połączyli z minimalistyczną estetyką czystych linii, zaokrąglonych form i uporządkowanych przestrzeni. W połączeniu z stonowaną paletą kolorów ziemi, takie podejście zapewniło ciągłość w całej rezydencji.

Odrestaurowane drewniane belki stropowe, odsłonięte murowane ściany i kamienna kostka z recyklingu nawiązują do rolniczej przeszłości posiadłości. Podobnie jak kamienny młyn zbożowy, który pozostał nienaruszony, tradycyjny piec opalany drewnem przekształcony w minimalistyczny kominek oraz dekoracyjna ekspozycja tradycyjnych naczyń kuchennych znalezionych w obiekcie. Pomalowane na czarno szklane drzwi i okna w stalowych ramach, drewniane podłogi z wzorem w jodełkę i podłogi dodają warstw ponadczasowej elegancji, a meble i dekoracje wprowadzają współczesne wyrafinowanie. Ostatecznie efekt końcowy jest świadectwem bystrego oka zarówno Rullána, jak i Vidala w zakresie kunsztu i poczucia równowagi, w którym wszystko harmonijnie łączy się, tworząc uduchowione środowisko.

Lokalizacja: Majorka, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA