Sonoma County Retreat

Wade Design Architects Bart Edson Photography Conroy + Tanzer
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Znani z reinterpretacji klasycznego wiejskiego domu wakacyjnego dla współczesnych klientów, Luke i Ani Wade z Wade Design Architects zaprojektowali rezydencję dla młodej rodziny w hrabstwie Sonoma. Obiekt jest wygodną przestrzenią do przyjmowania gości i obejmuje miejsca zarówno na formalne, jak i nieformalne spotkania. Każdy obszar zapewnia łatwy dostęp do otoczenia dzięki funkcjonalnemu i przestronnemu układowi, werandom biegnącym równolegle do domu oraz dużym szklanym drzwiom, które pełnią jednocześnie funkcję nowoczesnych okien.

Wewnątrz układ jest dość otwarty, z centralną osią biegnącą przez środek domu i rozciągającą się na zewnątrz na obu końcach. Wysokie belki stropowe podkreślają dużą skalę przestrzeni. Za kuchnią znajduje się ganek – klientom podobała się zacieniona weranda w ich wakacyjnej posiadłości i chcieli mieć tutaj taką samą przestrzeń. Wersja stworzona przez Wade Design Architects daje klientom elastyczność w decydowaniu, czy w pełni otworzyć się na zewnątrz, w zależności od pogody.

Chociaż klienci i architekci chcieli materiałów drewnianych, które pasowałyby do wiejskiej estetyki posiadłości, zdecydowali się na malowaną płytę cementową, która przypominałaby bocznicę drewnianą i chroniła przed pożarami. Detale z niklowymi szczelinami sprawiają, że bocznica wyróżnia się, a zacienione przestrzenie między deskami biegną równolegle do wysokich, szklanych drzwi z siatką, które oferują niekonwencjonalne, współczesne podejście do tradycyjnego stylu wiejskiego domu. U podstawy domu i otaczających go budynków zastosowano pełnowymiarowy kamień, aby zintegrować zewnętrzną część ze ścianami oporowymi.

Jadalnia otwiera się na tył domu, gdzie widoczny jest mur oporowy, ponieważ nieruchomość jest położona na zboczu wzgórza. Architekci pracowali nad stworzeniem tekstury i atrakcyjności wizualnej ściany oporowej, tak aby nie umniejszała ona piękna bryły. Duże, osłonięte otwory imitują otwarty układ koncepcyjny, jednocześnie oddzielając każdą przestrzeń. Z kolei werandy biegną z przodu i z tyłu posiadłości, umożliwiając rodzinie podziwianie panoramicznych widoków, w tym przebłysków zatoki San Francisco. Dach zapewnia również cień i łagodzi odbicia promieni słonecznych. „Wyjście na zewnątrz i cieszenie się pięknym klimatem winiarskiej krainy to motyw przewodni wielu naszych projektów” – mówią architekci

Lokalizacja: Sonoma County, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA