Zamieszkały spichlerz w sercu Portugalii

MIMA Housing Marta Brandão Jose Campos
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Spichlerz – reinterpretacja 

W lesie w Portugalii z tradycyjnego spichlerza wyciosano dom z rafinowanego drewna. Marta Brandão i MIMA Housing reinterpretują dawny magazyn za pomocą drewnianych listew, dużych przeszkleń i dachu z łupków. „Wyobraź sobie, że zasypiasz przy szumie rwącej rzeki i budzisz się przy śpiewie ptaków i widokach bujnego zielonego krajobrazu. Architektura mogłaby stać się drugorzędna, gdyby nie została tak starannie zaprojektowana” – twierdzą architekci.

Zlokalizowany w Arouca w Portugalii zamieszkały Spichlerz to dzieło miłości i rzadkiej okazji do realizacji absolutnie wyjątkowego i niepowtarzalnego projektu. Powstał z połączenia dwóch czynników. Po pierwsze, z wcześniejszego istnienia spichlerza – tradycyjnego budynku regionu o smukłych proporcjach i dużym potencjale reinterpretacji. Po drugie, z kontekstu geograficzno-przyrodniczego. Ten bujny zielony teren z widokiem na rzekę jest idealnym miejscem do umieszczenia i uatrakcyjnienia unikalnego obiektu architektonicznego. „Czerpiąc inspirację z wyjątkowych domów zaprojektowanych przez takich mistrzów jak Peter Zumthor, Studio Mumbai, Herzog & de Meuron i Vincent van Duysen, Spichlerz miał na celu osiągnięcie podstawowych cech, które określają jakość tych referencyjnych projektów. Mowa tu o poezji i spójności projektu na wszystkich frontach”.

Proces rozpoczęto od zdefiniowania koncepcji oraz języka. Po tym nastąpiła kompozycja palety materiałów i kolorów wyrażających całą architekturę, zewnętrzną i wewnętrzną. Projekt domu w jego zewnętrznej powłoce, wnętrzach, wykończeniach i najmniejszych detalach stanowi poszanowanie z góry ustalonego leksykonu wizualnego. Wszystko to w celu stworzenia spójnej całości.

Surowiec

Mocne strony domu są oczywiste. Głównym bohaterem jest łupkowy dach, typowy dla tego regionu, wykonany z ponownego wykorzystania wiekowego łupka wydobytego z lokalnych ruin. Do tego dochodzi smukłość bryły i elewacja z opalanego drewna. Minimalizm i rustykalność reinterpretacji tradycyjnego spichlerza kontrastuje z klifem powstałym w wyniku rozcięcia terenu w kierunku północnym. Okładzina elewacji delikatną, opalaną listwą, a przede wszystkim jej podział na przesuwne drewniane okiennice od strony południowej sprawiają, że fasada staje się żywym elementem. Dom-Spichlerz może mieć czasami surowość monolitu, czasami zmieniające się oblicze o dynamicznym charakterze, wzmacniające różne doznania wewnątrz.

Wnętrze

Wewnątrz dom zaprasza do odpoczynku. Bogactwo naturalnego drewna i jego stały dialog z mineralną, beżową posadzką mikrocementu tworzą atmosferę ciepła i przytulności. Ten efekt podkreśla kominek. Detale z czarnego metalu dodają wyrazistości. Skrupulatnie zaprojektowane spiralne schody stają się elementem rzeźbiarskim w salonie. Na piętrze widzimy spadzisty sufit głównej sypialni z drewnianą konstrukcją i hojną wysokość stropu. Przez całą sypialnię biegnie wąski balkon, którego zwieńczeniem jest odkryty taras, na którym znajdują się sofy zintegrowane z konstrukcją oraz mały basen wyniesiony nad fragą.

„Wspaniała zielona panorama staje się idealnym tłem do kontemplacji. Podczas gdy słońce zagląda przez drewniane listwy, generuje poetycką grę światła w całym domu. Sprzyja to stałemu dialogowi między tym, co na zewnątrz, a tym, co wewnątrz. Efektem tej symbiozy jest idealne schronienie od zgiełku codziennego życia, gdzie można cieszyć się naturą w pełnym komforcie zabudowy i czystej wizualnej rozkoszy.”

Lokalizacja: Arouca, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Jose Campos