Split House – Dom o dwojakiej osobowości

FMD ARCHITECTS PETER BENNETTS
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Od frontu – dziedzictwo, z tyłu – nowoczesność. To projekt modernizacji domu rodzinnego, który uosabia podwójną osobowość. Dom z charakterem stworzyli architekci z firmy FMD Architects z Australii.

Patrząc od strony ulicy, ten dom wygląda na zwyczajny, prosty, podmiejski domek ze standardowym dwuspadowym dachem. Jest uosobieniem tradycyjnych australijskich domów, które kiedyś powstawały w Melbourne. Ale z tyłu? Cóż, z tyłu budynek opowiada już zupełnie inną historię.

Architekci z firmy FMD Architects stworzyli projekt, który zaskakuje. Dom został zmodernizowany i znacznie powiększony, ale wciąż nawiązuje do swej lokalizacji i odzwierciedla charakter okolicy. Modernistyczna przybudówka wyraża piękno inspirowane brutalizmem – to bryła podzielona zgrabnie na dwie połowy, pokryta czarnym, zwęglonym drewnem, które łączy się ze szklanymi powierzchniami. To architektura o dwóch obliczach, ale oba są przykładem i efektem jednej, pięknej historii projektowania.

– „Właściciele domu uwielbiają poranne światło” – mówi dyrektor FMD, Fiona Dunin. – „I wszystkie nasze strategie były ostatecznie przez to napędzane”.

Firma FMD Architects, której powierzono renowację i rozbudowę domu oraz wprowadzenie do niego naturalnego światła, nazwała dom Split House, aby uhonorować jego piękną dychotomię, stare i nowe, ciemność i światło.

Przecięcie w szczycie dachu tworzy szczelinę, która otworzyła miejsce na dodatkowe okna. Dzięki temu światło słoneczne wpada teraz do głównej sypialni i salonu. Z kolei kuchnia i jadalnia w nowej przybudówce w pełni wykorzystują północne światło dzienne.

Pierwotny plan budynku obejmował cztery sypialnie, ale Dunin sprytnie przekonfigurowała cały układ, aby wprowadzić jeszcze więcej funkcjonalności. Teraz ta sama powierzchnia ma cztery sypialnie plus dwie łazienki, nową garderobę i pralnię.

Wnętrze

Materiały wykorzystane wewnątrz są w większości proste i ekonomiczne. Podłogi to głównie polerowany beton i drewno. W kuchni proste fronty szafek z białego laminatu zawieszone są obok drzwi z forniru z dębu tasmańskiego. Płaskie białe płytki, ułożone pionowo, tworzą minimalistyczne, przypominające kratkę tło kuchni.

Ale wśród tych skromnych wykończeń pojawiają się też elementy zabawne, które odzwierciedlają „podzieloną” ideę domu poprzez użycie mieszanych materiałów lub kształtów.

– „To idea wyrażająca wiele osobowości, ukłon w stronę czterech różnych postaci, które mieszkają w tym domu” – wyjaśnia Dunin.

Wyspa kuchenna jest wykonana z lastryko, które podtrzymuje z jednej strony lustrzany blok, a z drugiej dwie mniejsze, pomarańczowe kolumny. Zabawny kran w odcieniu żółci dodaje kolejną odrobinę koloru kuchennej wyspie. W łazience pojawiają się dwie zupełnie inne szafki – jedna drewniana, druga z lustrem – które jednak razem tworzą spójną całość.

– „Lubimy wykorzystywać wielką ideę architektoniczną, a następnie wprowadzać ją do wnętrza” – wyjaśnia architekta.

Kiedy Dunin po raz pierwszy przyszła na pomiar, cała rodzina spędzała czas w swoim ogrodzie, siedząc na maleńkim ganku, pielęgnując rośliny, czytając i słuchając radia. Od początku jasne więc było, że spora przestrzeń na zewnątrz jest dla rodziny czymś koniecznym. Nowy taras z wbudowaną skrzynią do sadzenia roślin jest teraz ich ulubionym miejscem spotkań. Ogród jest pełen oryginalnych nasadzeń, a Dunin zachowała tyle, ile mogła, dodając jeszcze grządkę warzywną i drzewa owocowe. Dzięki dużym przeszkleniom, ogród stał się też ważnym elementem nowego wnętrza.

Lokalizacja: Melbourne, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA