STODOŁA na stoku w Bieszczadach

MEEKO Architekci

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

KONTEKST

W malowniczym otoczeniu zielonych wzgórz nad Soliną oraz gęstych lasów bukowo-jodłowych, w sercu pagórkowatych Bieszczad, powstała koncepcja rezydencji mieszkalnej w formie wydłużonej czarnej STODOŁY na stoku. Zastany kontekst charakteryzuje się dużą różnorodnością przyrody od przepięknych łąk i torfowisk, bujnych lasów oraz zbiorników wodnych. W tym jeden z największych sztucznych zbiorników jakim jest – Zalew Soliński, porośnięty bujnymi lasami mieszanymi. Przedmiotowa stodoła jest zlokalizowana na malowniczej polanie w otoczeniu ściany lasu zlokalizowanej od strony północno-wschodniej. Zaproponowane otwarcia bryły oraz lokalizacja w terenie, pozwalają na kontakt mieszkańców z otaczającą przyrodą i sprzyjają wypoczynkowi. Ponadczasowy design i forma archetypowej STODOŁY harmonijnie wpisują budynek w urokliwy krajobraz Bieszczad.

FORMA

Forma zabudowy opiera się na jednej wydłużonej bryle przykrytej dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 35 stopni. Pod jednym dachem są ulokowane dwa programy tj. mieszkalny i techniczno-garażowy, które oddzielają się strukturą wykończenia elewacji. Pomiędzy tymi strefami znajduje się sień w postaci otwarcia widokowego na krajobraz, sień znajduje się pod dachem i prowadzi do wejścia głównego. Strefa wejściowa jest podkreślona wnęką w podcieniu budynku. W dalszej części przyziemia budynek jest wyposażony w dodatkowe powierzchnie tarasowe otwierające się na otoczenie, które od strony stoku są nadwieszone i lewitują nad ziemią. Na przedłużenie salonu znajduje się zadaszona przestrzeń tarasu zewnętrznego, który wchodzi w krajobraz i przedłuża przestrzeń funkcjonalną części dziennej. Dodatkowo głęboki okap dachu po całym obwodzie tworzy naturalne zadaszenie i umożliwia obejście budynku z każdej strony.

FUNKCJA

STODOŁA na stoku w Bieszczadach pełni kompletny program użytkowy dla przyszłych użytkowników, zaspokaja ich potrzeby mieszkalne oraz te związane z utrzymaniem domu. Część techniczno-garażowa jest zlokalizowana od strony dojazd do budynku, gdzie oprócz wiaty na dwa samochody znajduje się pomieszczenie gospodarcze oraz pomieszczenie na pompy ciepła schowane w niszy w ścianie zewnętrznej. W części mieszkalnej jest zlokalizowana strefa wejściowa z garderobą, komunikacja, sypialnie wraz z łazienkami oraz przestronna część dzienna składająca się z otwartej kuchni połączonej z jadalnią i salonem. Część dzienna jest przestrzenią, która ma podwyższoną wysokość do kalenicy dachu. Ponadto salon otwiera się na malowniczy widok na las dzięki zaprojektowanej przeszklonej ścianie szczytowej w systemie szklenia strukturalnego na konstrukcji aluminiowej. Atutem jest wydłużony dach, który zacienia wielkie przeszklenie w upalne dni. Na piętrze znajduje się pokój wypoczynkowy dedykowany na gry i czytanie książek. Antresola wypoczynkowa jest otwarta na część salonu i jadalni. Co jeszcze warto wspomnieć, z tej części domu można też podziwiać bieszczadzki krajobraz przez duże przeszklenie w ścianie szczytowej.

DETAL I CHARAKTER

Przedmiotowa STODOŁA na stoku w Bieszczadach posiada swój oryginalny charakter dzięki konsekwentnej kolorystyce wykończenia elewacji. Bryła budynku jest utrzymana w ciemnoszarej kolorystyce począwszy od dachu na rąbek stojący w kolorze antracytowym idąc dalej elewacje budynku wykończone są deskami szczotkowanymi i opalanymi w technice Shou Sugi Ban w układzie pionowym. Ślusarka okienna aluminiowa oraz słupy konstrukcyjne malowane proszkowo są również utrzymane w kolorze ciemnego grafitu. Akcentem ocieplającym odbiór domu jest wykończenie podbitki dachu deskami w naturalnym odcienia oraz wyeksponowaniu krokwi w naturalnym materiale.  Tarasy na około budynku są wykończone betonem architektonicznym o właściwościach wodoodpornych w naturalnym kolorze, dodatkowo zaimpregnowanym na szkodliwe warunki atmosferyczne.

EKOLOGIA

STODOŁA na stoku w Bieszczadach to przykład architektury zrównoważonej pod kątem budownictwa energooszczędnego i ekologicznego. Budynek w efektywny sposób będzie wykorzystywał energię z odnawialnych źródeł z paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachu. Dom jest samowystarczalny energetycznie, gdyż będzie wyposażony w magazyny energii na wypadek przerw w dostawie mocy. Inteligentne zarządzenie zapotrzebowaniem oraz ochrona przed nadmiernym przegrzewaniem dzięki żaluzjom ukrytym w fasadzie pozwoli na pełną kontrolę bilansu zysku i strat mocy. Projektowanie i budowanie z myślą o szacunku dla natury jest główną ideą projektową studia projektowego MEEKO Architekci.

Say MEEKO – Think we’re eco.

Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Monika Piguła
Zakres: Projekt koncepcyjny, Projekt Budowlany, Projekt Wykonawczy
Lokalizacja: Gmina Solina, PL
Powierzchnia: 194,5 m2 (dom) + 42,3 m2 (garaż) = 236,8 m2
Działka: 2 703,0 m2
Projekt: 2023
Status: W budowie
Wizualizacje: MEEKO Architekci

Więcej ciekawych projektów znajdziecie w zakładce pracowni na naszej stronie. Zachęcamy również do śledzenia codzienności MEEKO Architekci w ich mediach społecznościowych na Facebooku oraz Instagramie.