Energooszczędna STODOŁA no. 6

Energooszczędne STODOŁY Dor-Tex

Partnerzy

O inspiracji

Energooszczędna stodoła no. 6 to nasz autorski projekt, zrealizowany na malowniczych mazurach, w okolicach Ełku. Jest to zdecydowanie jeden z naszych faworytów. Podczas procesu projektowego najważniejsze było dla nas, aby zachować jak najwięcej klimatu miejsca, w którym dom miał powstać. Chcieliśmy nawiązać to pięknej, tradycyjnej, lokalnej mazurskiej architektury oraz wpisać budynek w istniejącą na działce zieleń. Biorąc pod uwagę powyższe idee, zdecydowaliśmy się na stworzenie prostej formy, która w nowoczesny sposób nawiązuje do oryginalnych okolicznych zabudowań.

To wszystko było punktem wyjściowym przy tworzeniu koncepcji Energooszczędnej STODOŁY no. 6. W efekcie powstał dwubryłowy obiekt, połączony przeszklonym łącznikiem. Skrzydła budynku stworzono w prostej formie z dwuspadowym dachem, ustawione do siebie pod kątem prostym. Strefa wejściowa znajduje się w szklanym łączniku z dachem płaskim. W całym budynku zastosowano aluminiową stolarkę okienną.

Przestrzenność

Skrzydło południowe jest wyższe od północnego. To właśnie tam znajduje się główna część domu. Na parterze umieszczono przestronny salon z jadalnią i aneksem kuchennym oraz bezpośrednim wyjściem na taras. Z tej części, dzięki zastosowaniu dużych okien, mamy widok na ogród oraz taras. Oczywiście znalazła się tam również toaleta oraz pomieszczenie techniczne. Przestrzeń nad częścią salonu otwarto aż do dachu. Nad pozostałą częścią tego skrzydła umieszczono zamkniętą antresolę, na którą prowadzą piękne, szklane, wspornikowe schody  z centralnego punktu pokoju. Tam właśnie znajduje się strefa nocna domowników: sypialnia główna wraz z garderobą i łazienką. Siding tej części budynku całkowicie pokryto naturalną modrzewiową deską elewacyjną. Na dachu znajduje się blacha na rąbek stojący, w kolorze antracytowym.

Skrzydło północne Energooszczędnej STODOŁY no. 6 jest niższe od południowego. Tam znajduje się jednostanowiskowy garaż z bramą segmentową oraz pokoje gościnne z łazienką. Nad tą częścią jest poddasze nieużytkowe. Elewację tej części domu wykonano całkowicie przy użyciu pięknej, czerwonej cegły ręcznie formowanej, co podkreśla mazurski charakter budynku. Dach pokryto blachą na rąbek stojący w kolorze antracytowym, tak samo jak w przypadku drugiego skrzydła.

Technikalia

W lecie Energooszczędna STODOŁA no. 6 zabezpieczona jest przed upałami, a zimą przed utratą ciepła. Aby to osiągnąć inwestorzy świadomie wybrali naszą firmę, aby wymarzony projekt później wybudować razem z nami. Dom, całkowicie w konstrukcji drewnianej, postawiony został na żelbetowej płycie fundamentowej grzewczej. Dodatkowo, jako izolatorów cieplnych użyto materiałów firmy Steico – czyli najwyższej jakości ekologicznych izolacji na bazie włókna drzewnego – jednego z najlepszych izolatorów cieplnych. Dzięki temu nie trzeba się martwić o temperaturę w domu nawet przy skrajnych warunkach pogodowych.

Więcej realizacji firmy Energooszczędne STODOŁY Dor-Tex znajdziecie w ich zakładce. Zachęcamy do śledzenia ich mediów społecznościowych – Instagrama, Facebooka oraz Pinteresta.

Zapraszamy do kontaktu.

Energooszczędne STODOŁY Dor-Tex

📞 (+48) 601 349 394, (+48) 603 950 000
📩 biuro@dor-tex.pl

ul. Ks. W. Tymienieckiego 25c lok. 207
90-350 Łódź