STODOŁA pośród chilijskiego lasu

SAA Arquitectura + Territorio Esteban Arteaga
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Położony pośród gęstego i prastarego lasu górzystego regionu Los Rios w południowym Chile, „Refugio Impluvium” autorstwa studia SAA Arquitectura + Territorio to minimalistyczna i intrygująca STODOŁA z drewna i szkła zaprojektowana z najwyższym szacunkiem dla wysokiej wartości ekologicznej.

„Proces projektowania kierowany był logiką konstrukcji drewnianej i odległym stanem terenu” – wyjaśniają architekci. STODOŁĘ zbudowali miejscowi stolarze stosujący tradycyjne techniki obróbki drewna – wyzwanie samo w sobie ze względu na brak prądu i skomplikowaną logistykę zaopatrzenia placu budowy w materiały. STODOŁĘ zbudowano na podwyższeniu nad ziemią, aby zminimalizować jego wpływ na chroniony las rezerwatu przyrody Huilo-Huilo. Drugą przyczyną takiego zabiegu było umożliwienie wentylacji i ochrony przed wilgocią. Bryła bowiem została owinięta wodoodporną membraną, następnie pokryta warstwą twardego drewna i wykończona drewnem impregnowanym na warunki atmosferyczne, aby zapewnić nie tylko trwałość, ale także odporność na wyjątkową bioróżnorodność lasu.

Idealnie zakamuflowana wśród koron drzew drewniana bryła została zbudowana tak, aby przechwytywała światło słoneczne w osi pionowej, nie wymagając prześwitu sąsiedniego obwodu. „Projekt jest zorganizowany na planie kwadratu o powierzchni 11 metrów kwadratowych i skupiony wokół centralnej pustki, która działa jak studnia oświetleniowa o powierzchni 3,5 metra kwadratowego” – wyjaśniają architekci. Okna o pełnej wysokości zamykają centralną pustkę, pozwalając naturalnemu światłu kąpać obszary wspólne, jednocześnie obramowując widoki na niebo i oszałamiające naturalne otoczenie. Rozwijające się wokół pustki światła przestrzenie wewnętrzne obejmują sypialnie, kuchnię i jadalnię, salon i łazienki. Utrzymane w minimalistycznym i skromnym wnętrzu wnętrza są z drewna, emanując ciepłem i urokiem w całym schronie.

Lokalizacja: region Los Ríos, Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt