STODOŁA w Kotlinie Kłodzkiej

Easst architects

Partnerzy

O inspiracji

Dom w zabudowie bliźniaczej, stworzony dla dwóch rodzin, położony jest w malowniczych górach Orlickich w Kotlinie Kłodzkiej. Został zaprojektowany z betonu, drewna i kamienia, a jego elewacja jest symetryczna i doskonale wpasowana w krajobraz niskich gór. Naturalne strome nachylenie zbocza, pozwoliło schować część tylne elewacji budynku pod poziomem terenu.

Przestrzeń domu w Kotlinie Kłodzkiej

Poza oszczędnością materiałową, posadowienie wykorzystuje też akumulowane ciepło ziemi w zimie, a latem jej chłód. Niższa kondygnacja mieści dwie sypianie oraz łaziankę z sauną. Na piętrze znajduje się salon z kuchnią oraz główną sypialnią, z której również roztacza się widok na góry. Każda z części budynku ma zaledwie 80m2, na których udało się pomieścić aż 3 wygodne sypialnie oraz część dzienną. W zbocze przechodzącym w zielony dach wkomponowana jest wiata samochodowa. Dolna część elewacji obłożnej kamieni, jest współczesną interpretacją tradycyjnych przypór i podcieni, występujących w architekturze górskiej oraz Dolnego Śląska. Również zróżnicowanie na kamienne przyziemie i drewnie piętro, posada swoje odzwierciedlenie w tradycji budowlanej gór oraz regionu.

STODOŁA od EASST Architects

Duże przeszklenia pozwalają na maksymalne wykorzystanie widoków i naturalnego światła, a wnętrze jest zaprojektowane z dbałością o szczegóły. Nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania są tutaj połączone z tradycyjnymi elementami, tworząc wyjątkowy styl architektoniczny. Wysublimowane detale architektoniczne dodają wnętrzu elegancji i szyku. Ten dom jest idealnym miejscem do wypoczynku i kontaktu z naturą dla dwóch rodzin.

Więcej projektów od EASST Architects znajdziesz w zakładce pracowni na łamach nowoczesnej STODOŁY. Zachęcamy do śledzenia codzienności według EASST na ich mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku.