STODOŁA w stylu Lasowiaków

  O inspiracji

  STODOŁOWA klasyka od MEEKO Architekci

  Zaprojektowany budynek mieszkalny jednorodzinny o charakterystycznej formie nowoczesnej STODOŁY znajduje się w Kolbuszowej na Podkarpaciu. Bryłę budynku determinuje funkcja mieszkaniowa oraz odniesienie do architektury regionalnej zabudowy Lasowiaków. Lasowiacy to grupa etniczna zamieszkująca niegdyś Płaskowyż Kolbuszowski, która utrzymywała się przede wszystkim z gospodarki leśnej. Zajmowali się łowiectwem, myślistwem i wypalaniem węgla drzewnego. Stworzyli swój regionalny styl w budownictwie osadniczym, który charakteryzował się zrębową konstrukcją ścian oraz bielonymi izbami.

  Na formę STODOŁY w stylu Lasowiaków składa się z klasyczna bryła STODOŁY o wydłużonej proporcji oraz przenikającego przez nią bryła prostopadłościanu. STODOŁA jest parterowym domem o wysokości do kalenicy ok. 7 m, posiada dach dwuspadowy o kącie nachylenia 40°. Natomiast wystające skrzydła od wschodu – mieszczące garaż i wejście główne oraz od zachodu – z sypialniami dzieci, posiadają dach płaski.

  Od strony południowej znajduje się część dzienna domu składająca się z kuchni, salonu oraz jadalni. Cześć dzienna powiększona o obszerny, zadaszony taras wymknięty ażurową ścianką w drewnianej konstrukcji w układzie wertykalnym, z których część dolna jest ruchoma. Można obrócić jej elementy w zależności od pożądanej ilości światła oraz izolacji od sąsiedztwa w celu zapewnienia prywatności. Dodatkowym atutem dla mieszkańców jest mały taras kuchenny mieszczący się w niszy od strony zachodniej.

  Zarówno dach, jak i boczne ściany głównej bryły budynku pokryto blachą stalową montowaną na rąbek stojący w kolorze ciemno grafitowym. Natomiast boczne „skrzydła” oraz ściany szczytowe wykończono tynkiem w kolorze złamanej bieli. Ściany niszy wejściowej oraz niszy z tarasem kuchennym wykończono deskami z modrzewia syberyjskiego w układzie pionowym.

  STODOŁA w stylu Lasowiaków

  Charakterystycznymi elementami STODOŁY w stylu Lasowiaków są ozdobne zewnętrzne przesuwne okiennica na oknach. Na każdej elewacji okiennice zewnętrzne są wykonane ze stalowych ram malowanych w kolorze stolarki oraz wypełnione są deskami drewnianymi w układzie pionowym, co ociepla wizerunek budynku oraz dodaje mu rustykalnego wyglądu. Dach nad główną bryłą budynku, został przedłużony nad tarasem, a elewacja południowa została zdublowana, tworząc ażurową strukturę na całej wysokości ściany szczytowej, wykonanej z drewnianych lameli w jej górnej części oraz obrotowych żaluzji w postaci szerokich desek. Stolarka okienna i drzwiowa utrzymana jest w kolorze grafitowym.

  Wiele innych projektów spod ołówka biura MEEKO Architekci znajdziecie w zakładce pracowni oraz na ich mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku.

  Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
  Współpraca: Monika Piguła, Damian Maj
  Zakres: Projekt koncepcyjny, Projekt Budowlany, Projekt Wykonawczy
  Lokalizacja: Kolbuszowa, PL
  Powierzchnia: 189,0 m2 (dom) + 39,0 m2 (garaż) = 228,0 m2
  Działka: 1400,4 m2
  Projekt: 2021
  Status: W budowie
  Wizualizacje: MEEKO Architekci