nowoczesna STODOŁA w Uden

Lenz Architecten René van Dongen
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Wiejski i nowoczesny. Autentyczny, ale i współczesny. Mogą to być pozorne sprzeczności, ale ta nowoczesna STODOŁA ma w istocie to wszystko. Unikalna konstrukcja z dachem krytym strzechą oraz konstrukcja ze świeżym tynkiem, dębowymi kratownicami i nowoczesną cegłą nadają temu projektowi absolutnie niepowtarzalny wygląd. Bogata zieleń roślin i drzew nadaje całości wiejski charakter.

Efektowny dach pokryty strzechą, ale w wyrafinowany sposób – takie było życzenie klientów. „Nasze rozwiązanie? Kontynuowaliśmy montaż dachu i zatrzymaliśmy się tuż przed nawisem ze strzechą. Rezultatem jest szczególnie elegancki wygląd i – częściowo dzięki zastosowaniu różnych materiałów – wyjątkowa mieszanka stylów” – mówią architekci.

Długa, wyraźna oś definiująca przestrzeń zaczyna się od wejścia aż po tył domu. Przez nowoczesną kuchnię z jadalnią widok kończy się na pięknej wnęce do siedzenia. Różne przestrzenie znajdują się po obu stronach osi. Piękna linia wzroku, przestronność i optymalne wykorzystanie światła dziennego dopełniają projekt. Idąc dalej napotkamy schody, które zdają się unosić w przestrzeni. Kształt harmonijki i kontrast jasnego drewna i ciemnej stali nadają obiektowi zabawny charakter. Ale ponieważ schody są dokładnie w jednej linii z linią dachu, panuje tu przede wszystkim jedność i równowaga.

Z tyłu wyraźnie widać, że willa składa się z dwóch oddzielnych części, które łączy przestrzeń pomiędzy nimi. Duże przeszklenia łączą poszczególne pomieszczenia w jedną całość. Płaski dach przestrzeni tworzy osłonięty charakter zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Lokalizacja: Uden, Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA