Stone and glass Torispardon House

DAVID BARBOUR
Partnerzy

O inspiracji

Ta kamienna nowoczesna STODOŁA, znajduje się w Szkocji, składa się z dwóch tradycyjnych budowli połączonych nowoczesną, drewnianą i szklaną przybudówką. Cały budynek, zaprojektowany przez architektów Stuarta Archera i Liz Marinko, miał zastąpić przestarzałą chatę i budynki gospodarcze konstrukcją, która jest jednocześnie nowoczesna i klasyczna.Inspiracją dla tego domu było gaelickie słowo „Tor”, które opisuje stertę kamieni znajdującą się na szczycie wzgórza. nowoczesna STODOŁA nawiązuje do tradycyjnej architektury kamiennej i łączy ją ze współczesnymi materiałami i formami. Architekci wstawili szklane „pudełka” między trzy istniejące wcześniej konstrukcje i dzięki temu, że są one przezroczyste, dodatkowo podkreślają wizualny podział między kamiennymi strukturami.

Do pracy zatrudniono lokalnych kamieniarzy, a podczas budowy wykorzystywano granit i skałę magmową odzyskaną z istniejących tu wcześniej budynków, tworząc z nich ściany zewnętrzne. Dzięki wysokim właściwościom termicznym takich ścian, budynek absorbuje i uwalnia ciepło wolniej, zachowując stałą temperaturę we wnętrzu. W części tylnej zastosowano lokalne drewno modrzewiowe, nawiązując do tutejszej architektury rolniczej.

„Chata i stare zagospodarowania nawiązują do tradycyjnego stylu tego regionu, a budynek łączący jest współczesny w swej formie i jednocześnie pełni funkcję podrzędną w stosunku do pozostałych części” – tak swój projekt opisują sami architekci.

Poza tradycyjnymi przestrzeniami dziennymi i sypialniami, w budynku znajdują się też pokoje dla gości, które można oddzielić od reszty posiadłości. Dom może służyć jako przytulne miejsce dla rodziny oraz jako idealne miejsce na różnego rodzaju imprezy.

 

Tekst: nowoczesna STODOŁA
Lokalizacja: Szkocja

 

 

 

Fotograf

DAVID BARBOUR