Stuletnia STODOŁA na Karaibach

Jeffrey Dungan Isabel López-Quesada Adrian Gaut
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Właściciel wyruszył na poszukiwanie STODOŁY w Stanach Zjednoczonych z zamiarem rozebrania jej i złożenia z powrotem w swojej posiadłości na Karaibach. Poprosił o pomoc Jeffreya Dungana. Architekta, który zbudował jego stajnie i którego portfolio obejmuje szereg luksusowych, a zarazem rustykalnych rezydencji. Dunganowi udało się znaleźć na sprzedaż stuletnią STODOŁĘ w stylu angielskim w Pensylwanii. Miała około 18 metrów długości i 12 metrów szerokości. Był wystarczająco duży, aby pomieścić główne obszary mieszkalne przyszłego domu klienta.

Kompletna STODOŁA

Aby uzupełnić i ulepszyć drewnianą konstrukcję architekt narysował zadaszone werandy na całym obwodzie. Powiększył także jeden koniec STODOŁY o obszerne wykusze. Do budowy elementów dekoracyjnych, takich jak kominki zewnętrzne i loggie, wybierał lokalne kamienie. Kiedy nadeszła pandemia, budowa była w toku, co zmusiło wszystkich do długiej przerwy. To właśnie w tym czasie właściciel domu zaczął poważnie myśleć o wnętrzach. Pomyślał o Isabel López-Quesada. Projektantce znanej z tworzenia niezwykle eleganckich przestrzeni, które nawiązują do zasad wabi-sabi, aczkolwiek z nutą przepychu. „Widziałem jej pracę i wiedziałem, że potrafi stworzyć środowisko, w którym można oddychać ciszą i spokojem, skupiając się na naturze” – mówi.

Wnętrze wypełnione antykami

Po wizycie na miejscu zatrudniła dwóch długoletnich współpracowników – architekt Martę Marín i projektanta krajobrazu Fernando Martosa – którzy pomogli stworzyć zmysłowe i wizualne wrażenia. Aby umeblować przestrzeń, López-Quesada udała się na pchle targi i do sklepów z antykami w całej Europie. Szukała unikalnych rustykalnych elementów z różnych epok. Do wyjątkowych znalezisk zalicza się wysoka francuska szafka Ludwika XIII z XVII wieku i obszerne biurko z drewna orzechowego z XVIII-wiecznej Belgii. Obydwa umieszczono w nawie STODOŁY – otwartej przestrzeni przypominającej loft, która funkcjonuje jako salon, domowe biuro i część wypoczynkowa.

Dwie STODOŁY

Plan zakładał, że główny apartament zawsze będzie umieszczony w samodzielnej konstrukcji. Właściciel domu był jednak tak zafascynowany STODOŁĄ, że zdecydował się znaleźć drugą, mniejszą. W tym przypadku była to holenderska STODOŁA z Nowej Anglii z XIX wieku, w której obecnie mieści się przestronna sypialnia z częścią wypoczynkową oraz łazienka z głęboką wanną.

Lokalizacja: Dominikana
Tekst: nowoczesna STODOŁA