Sugi House to idealny przykład japońskiego minimalizmu

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Podczas jednego z wyjazdów na narty właściciele tego domu docenili efektywność małych przestrzeni. Przebywając w kompaktowym domku wakacyjnym z dwoma sypialniami, przekonali się, że mały, ale starannie zaprojektowany dom może być w pełni funkcjonalny i wygodny. Częste wypady na narty skłoniły ich do decyzji o posiadaniu własnego domku, w którym mogliby spędzać czas po powrocie ze stoku.Po obejrzeniu Kirikomo Tiny House autorstwa Condon Scott Architects właściciele domu zaangażowali Barry’ego Condona, aby ożywił ich nowy dom wakacyjny. Dla Barry’ego oddanie się japońskiej estetyce oznaczało stworzenie czegoś prostego i dyskretnego. „Celem było uzyskanie wyrafinowanej, precyzyjnej i dopracowanej estetyki. Architektom przyświecał cel przydzielania tylko tyle miejsca, ile jest wymagane dla każdej funkcji.

Plan piętra jest napięty, ale starannie przemyślany. Na parterze znajduje się dwupoziomowy salon i kuchnia, które od dziecięcej łazienki i sypialni oddzielono klatką schodową. Na piętrze mieści się dwuosobowa sypialnia z łazienką, gabinetem i schowkiem. „Zoptymalizowano wbudowane przestrzenie magazynowe — w tym półki na buty, ukryte szafki, szuflady w stopniach schodów i wbudowane półki na poddaszu na piętrze” — mówi Barry. Wnętrza zapewniają pożądany japoński, minimalistyczny wygląd. Czarne okucia kontrastują ze stolarką utrzymana w naturalnej kolorystyce drewna.

Duże przeszklenie wychodzące z salonu na taras zewnętrzny wpuszcza do wnętrza domu dużo światła i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Elewację domu pokryto drewnianym gontem cedrowym.

Lokalizacja: Wanaka, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA