Suizhou Baimei Station

UP Architecture ArchiTranslator
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Stacja Baimei jest pionierskim budynkiem demonstracyjnym wioski Baimei zbudowanym przez Chińską Fundację Rozwoju Obszarów Wiejskich (CFRD) w celu zapewnienia przestrzeni kulturalnej dla obszarów wiejskich. W projekcie omówiono sposób zintegrowania nowego budynku z tym miejscem.

Obydwóch budynków stacji nie zbudowano w tym samym czasie. Obydwa domy zachowują jednak oryginalne kontury podstawy. Jedynie budynek nr 2 wystaje z pola widokowego, co sugeruje granicę. Nowy budynek wkomponowuje się w obecny stan wsi. Zagospodarowuje się go zarówno z perspektywy przestrzeni, jak i wydarzeń na wsi . Z jednej strony zachowano oryginalne elementy obiektu, w tym kamienny mur, kamienne stopnie i pozostałości muru, aby można było zachować codzienne życie wiejskiej pamięci. Z drugiej strony zapewniono otwartość dworca, aby aktywność przyjezdnych i mieszkańców mogła toczyć się w tym samym czasie i być wkomponowana w codzienne życie wsi.

Kontynuując ideę „lekkiej interwencji” na wsi, stację Baimei zbudowano z konstrukcji drewnianej. W obu budynkach zastosowano ten sam prototyp konstrukcyjny, system szkieletu drewnianego o rozpiętości 10 metrów bez słupów, podczas gdy dwuspadowy dach budynku nr 1 przesunięto, tworząc okna o wysokości bocznej. Wnętrze budynku nr 2 posiada antresolę i duży schodkowy bar z książkami.

Stacja Baimei to wiejska przestrzeń publiczna, ale także miejsce, w którym można poczuć naturę i światło. Kolumnada i wysokie okna budynku nr 1 wychwytują popołudniowe światło słoneczne, a przeplatanie się światła i cienia tworzy poetycką przestrzenną atmosferę. W projekcie wykorzystano dwuspadową werandę, okno na antresoli i okno widokowe, aby przyciąć zewnętrzną scenerię. Tutaj możesz usłyszeć szelest liści bambusa niesionych przez wiatr, zobaczyć złote liście miłorzębu i zielone zwzgórza w oddali, dzięki czemu możesz poczuć rodzimą przyrodę oraz doświadczyć spokoju i piękna wsi.

Lokalizacja: Suizhou, Chiny
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

UP Architecture

Fotograf

ArchiTranslator