Sunny Acres Residence

Upwall Architects
Kategorie: Domy ekologiczne
Partnerzy

O inspiracji

Moab w stanie Utah słynie z fenomenalnych formacji z piaskowca i rozległej otwartej przestrzeni do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Sunny Acres Residence położona jest pośród piękna pustynnego krajobrazu otoczona panoramicznymi widokami. Kiedy po raz pierwszy architekci odwiedzili to miejsce, byli pod wrażeniem piękna i wielkości czerwonych skał, dolin i kanionów, które tworzą oszałamiające i wspaniałe otoczenie.

Istnieją pewne projekty, w których związek z miejscem jest niezbędny i ten projekt z pewnością był jednym z nich. Dom o powierzchni 186 metrów kwadratowych jest prosty w działaniu i formie, z asymetrycznym dwuspadowym dachem, który jest wytłaczany wzdłuż głównej osi domu, tworząc zewnętrzną osłonę, która chroni wewnętrzne przestrzenie przed surowym pustynnym klimatem. Orientacja domu na działce jest zgodna z ścieżką słońca. Długa oś domu skierowana jest na wschód, w stronę punktu, w którym słońce wschodzi nad górami La Sal, i na zachód, gdzie słońce zachodzi nad południowymi klifami Utah. Wspólna przestrzeń mieszkalna, kulinarna i jadalna domu znajduje się w tej bryle, dzięki czemu mieszkańcy mogą doświadczyć światła słonecznego przemieszczającego się przez przestrzeń w ciągu dnia.

Rozmieszczenie projektowe 

Ściana południowa, przerywana szeregiem szklanych drzwi i okien zaprojektowanych tak, aby zapewnić połączenie z krajobrazem i panoramicznymi widokami, jest osadzona pod głębokim występem dachu, aby zapewnić cień w najgorętszych miesiącach. Na górze bryły znajduje się ukryte poddasze, na które prowadzi prosta drabina, oferujące idealną przestrzeń do czytania i refleksji. Wszystkie sypialnie i łazienki rozmieszczone są wzdłuż dolnej, północnej strony domu, która ma mniejsze poziome okna, które tworzą portale widokowe, zachowując jednocześnie poczucie intymności i prywatności.

Surowce i środowisko

Materiał wybrany na okładzinę dużego zewnętrznego wytłaczanego dachu to panel ze stali naturalnej, który rdzewieje na powierzchni, tworząc patynę i wzór nawiązujący do czerwono-pomarańczowych klifów z piaskowca. Wokół drzwi i okien umieszczane są zwietrzałe deski drewniane, które zapewniają podobną, ale bardziej miękką teksturę w obszarach, przez które wchodzi się do domu. Betonowa płyta podłogowa jest ciągła od wewnątrz na zewnątrz, aby wzmocnić poczucie ciągłości od wewnątrz na zewnątrz.

Zrównoważone strategie odegrały ważną rolę w projektowaniu domu. Studio Upwall nawiązało współpracę z firmą Eco Logic Design-Build, która specjalizuje się w konstrukcjach o wysokich parametrach użytkowych. Udało im się zminimalizować wpływ domu na środowisko, stosując izolowaną konstrukcyjnie konstrukcję panelową, wentylację z odzyskiem energii, promiennikowe ogrzewanie podłogowe itp.

Budynek garażu, zaprojektowany jako podobny do głównego domu, został pokryty tymi samymi panelami ze stali patynowanej.

Lokalizacja: Moab, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA