Pustynny kwiat w amerykańskim Utah

Partnerzy

O inspiracji

„Kiedy po raz pierwszy odwiedziliśmy tą przepiękną działkę, byliśmy zdumieni pięknem i wielkością otaczającego nas krajobrazu”- mówią architekci z firmy Studio Upwall Design. Założenie było takie aby dom bez względu na rozmiar, nie przytłaczał swojego otoczenia.Czerwone klify skalne oraz piękne doliny i kaniony rozciągające się pomiędzy nimi tworzą oszałamiające widoki. Oglądanie wschodu i zachodu słońca nad murami z piaskowca otaczającymi to miejsce daje poczucie spokoju i samotności.

Orientacja domu zgodna jest ze ścieżką słońca postępującą na działce. Dłuższa oś domu łączy miejsce, w którym słońce wschodzi nad górami La Sal oraz to, w którym słońce zachodzi ponad klifami.

Część wspólna domu, czyli kuchnia oraz jadalnia, umiejscowiono w taki sposób, że lekkie promienie słoneczne wpadają tam przez cały dzień. Południową ścianę wydłużono o wysunięty dach, dzięki czemu w najgorętszych miesiącach, w domu się utrzymuje się odpowiednia temperatura.

Panoramiczne okna to coś co musiało się znaleźć w tym projekcie. Dzięki nim mieszkańcy mogą przez cały dzień obserwować przepiękne widoki roztaczające się wokół. W domu znalazło się także miejsce na ukryty loft, będący idealnym miejscem do czytania i refleksji. Sypialnie i łazienki znalazły się po północnej części domu.

Jako materiał na dach i część elewacji wybrano corten, który po czasie swoją barwą upodobni się do czerwonych klifów. Wokół drzwi i okien zamocowano drewniane deski. Tuż obok domu zbudowano garaż, który stylem dopasowano do głównego budynku.

Więcej projektów z wykorzystaniem stali corten znajdziesz tutaj.

Lokalizacja: Utah, Stany Zjednoczone

Tekst: nowoczesna STODOŁA