nowoczesna STODOŁA

  Nowy trend: fasada, która produkuje prąd i wygląda imponująco

  Kategorie: Z Polski

  O inspiracji

  Energia ze słońca przywołuje na myśl popularne panele montowane na dachu. O ile jest to dobry krok w stronę ekologii, o tyle nie najlepszy w stronę estetyki. Zintegrowane budownictwo stanowi doskonałą odpowiedź na tego typu dylematy i wyzwania.

  Inspiracją do tworzenia wyjątkowych i przyjaznych dla klimatu domów jest bez wątpienia najnowsza propozycja od SunRoof – fasada fotowoltaiczna. To kolejne po dachach solarnych i carportach rozwiązanie dla inwestorów ceniących sobie maksymalną niezależność energetyczną, niezwykłą trwałość i piękno bez kompromisów.Fasada fotowoltaiczna zamieniła dom jednorodzinny w Łodzi w prywatną, „zieloną elektrownię”. Budynek posiadał już płaski dach. Gdyby nie możliwość wykonania elewacji zintegrowanej z ogniwami słonecznymi, właściciel nieruchomości stanąłby przed wyborem między tym, co praktyczne i opłacalne a efektowne.

  System SunRoof pełni nie tylko rolę tradycyjnej elewacji, ale też przekształca promienie słoneczne w prąd. Została w nim zastosowana wydajna technologia modułów monokrystalicznych typu glass-glass. Zapewnia ona wysoką wytrzymałość i całkowitą odporność na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych. Zmaksymalizowano funkcjonalność i bezpieczeństwo instalacji PV, uzyskując jednocześnie doskonały design.

  Jak podkreśla Jarosław Wyrzykowski z firmy SunRoof, która zaprojektowała i wykonała fasadę: „budownictwo zintegrowane z fotowoltaiką stwarza nowe warunki do rozwoju zrównoważonej, stylowej architektury i to kwestia tylko kilku lat, kiedy rozwiązania 2w1 zastąpią tradycyjne dachy i elewacje”. Rozwojowi nowego trendu sprzyjają nie tylko stale rosnące ceny prądu i większa świadomość ekologiczna inwestorów, ale też wysokie oczekiwania związane z efektem wizualnym nieruchomości.

  Ekologia i oszczędności

  Do montażu fasady fotowoltaicznej skłoniły inwestora przede wszystkim oszczędności, które można osiągnąć przechodząc na zieloną energię. Takie rozwiązanie 2w1 o mocy 6,825 kWp wytworzy rocznie 6 490 kWh darmowego prądu. Pozwoli to znacznie ograniczyć koszty ogrzewania budynku. Głównie zasilania urządzeń czy ładowania samochodu z napędem elektrycznym.

  Jestem fanem elektromobilności. Korzystam ze wszystkich błogosławieństw samochodów elektrycznych i hybrydowych. Nie ukrywam, że to był motor do tego, aby ta elewacja powstała i zaczęła szybko działać – mówi inwestor Tomasz Tomczak.

  Korzyści dla domowego budżetu to jednak nie wszystko. Wielką zaletą jest też aspekt ekologiczny, bowiem fasada fotowoltaiczna redukuje 5 270 kg CO2 rocznie.

  – Poza względami ekonomicznymi, które nie są bez znaczenia w dzisiejszych czasach, cieszę się, że mam takie odnawialne źródło energii, dzięki któremu mogę wesprzeć starania o ekologię i zdrowe powietrze dla nas i naszych bliskich – dodaje Tomasz Tomczak.

  Dodatkowo z dostarczoną przez SunRoof aplikacją można efektywniej zarządzać energią, dokładniej monitorować zużycie prądu i planować sposób korzystania z niego.

  Lokalizacja: Łódź, Polska

  Partner

  SunRoof