Tabià S. Stefano House

SBSA Gustav Willeit
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Projekt renowacji przekształcił istniejący budynek w dom wakacyjny dla rodziny kochającej góry. Odnowienie budynku zwanego tabià (niegdyś używanego jako stajnia i STODOŁA) stała się okazją do ponownego wynalezienia, w nowoczesny sposób, budynku silnie powiązanego z lokalną tradycją rolniczą. Umieszczona na pochyłej działce tabià rozwija się na 3 poziomach. Jeden częściowo podziemny o hybrydowej konstrukcji z kamienia i betonu. Pośrednia o konstrukcji z drewnianych słupów i belek, w której znajduje się także wejście główne. Także poddasze wystające ze wszystkich czterech stron.

Aby uszanować charakter nieruchomości, do renowacji zastosowano czyste i nowoczesne podejście. Chcąc zachować kruchą równowagę i spójność tradycji ludowej ze współczesnością, przerobiono detale, które nadają całości bardziej abstrakcyjny i neutralny charakter. Budynek został rozebrany, przebudowany i rozbudowany od strony wschodniej. Dało to architektoniczną i funkcjonalną reinterpretację budynku. Przejęto typowy schemat rozkładu lokalnego budynku: przestrzeń wewnętrzną podzielono na 3 części, przy czym klatka schodowa zajmuje część centralną. Na niższych kondygnacjach, które ściśle stykają się z istniejącą zabudową dookoła, umieszczono pokoje i pomieszczenia usługowe. Część dzienną natomiast umieszczono na poddaszu, skąd można podziwiać piękny krajobraz Dolomitów.

Przytulna i przestronna kuchnia z salonem znajduje się w samym sercu domu i posiada wysokie przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu, które wychodzą na góry od południa i las od północy. Reinterpretacja tradycyjnych elementów pozwoliła odnaleźć nowy język, nową spójną estetykę nawiązującą do lokalnej tradycji.

Lokalizacja: Santo Stefano di Cadore, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt