Taieri Mouth Bach

Mason & Wales Architects
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Ten mały dom przy plaży zbudowany jest na wydmie w pobliżu wioski rybackiej przy ujściu rzeki Taieri na nowozelandzkiej wyspie. Taieri Mouth Bach to mały wakacyjny domek o prostej konstrukcji wykonany własnoręcznie przez właściciela z niedrogich materiałów. Przy projektowaniu tej nowoczesnej wersji domku dla własnej rodziny, architekt Regan Johnston z Mason & Wales zaczerpnął inspirację z oryginalnej okolicznej rybackiej chaty. Dom ma prosty dwuspadowy dach dzięki czemu był szybki i ekonomiczny w budowie.

Unowocześnieniem koncepcji Taieri Mouth Bach jest w pełni przeszklona ściana szczytowa, która wymagała trochę nieco bardziej skomplikowanej inżynierii. Stalowe pręty napinające ułożono na wzór X. Zapobiegnie to uginaniu się elewacje w trakcie silnych wiatrów i trzęsienia ziemi. Pręty stalowe dobrano tak, aby w minimalnym stopniu zasłaniać widok.

Większość z 55 m2 na parterze zagospodarowano poprzez otwarty salon, którego część sklepienia otwarto do kalenicy. Boczną ścianę domu wykonano głównie ze szkła w postaci dużych przesuwnych drzwi, które otwierają przestrzeń życiową na patio i trawnik po słonecznej stronie. Z tyłu, za kuchnią znajduje się łazienka, pralnia i pomieszczenie gospodarcze. Dwie sypialnie ulokowano na antresoli. Jedna z nich wychodzi na salon i dzieli jego widok przez ścianę szczytową. Wnętrze Taieri Mouth Bach wykończono za pomocą prostej boazerii ze sklejki. Z zewnątrz budynek obłożono przecieranymi deskami cedrowymi.

Lokalizacja: South Island, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA