The Chapel on the Hill

Evolution Design Chris Humphreys
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Położona w najlepszej okolicy do spacerów w pięknym północnym Pennines. Ta oszałamiająca przebudowa kaplicy z historyczną strukturą budowlaną i nowoczesnym wystrojem wnętrz to prawdziwy klejnot Teesdale. Oryginalne okna dziewiętnastowiecznego budynku ponownie otwarto, otaczając dramatyczne widoki na doliny. Wszystko aby stworzyć przestronny i luksusowy domek letniskowy z wyżywieniem we własnym zakresie dla siedmiu gości. Posiada dużą kuchnię, przytulny salon, cztery wygodne sypialnie, dwie łazienki oraz luksusową rodzinną łazienkę. Rekonstrukcja, zaprojektowana przez wielokrotnie nagradzane szwajcarskie biuro architektoniczne Evolution Design, została niedawno zakończona.

Zaniedbana perła

Istniejący budynek był w złym stanie technicznym i stał pusty przez wiele lat. Celem projektu odbudowy było przywrócenie tego wyjątkowego obiektu do życia. Również umożliwienie zwiedzającym docenienie historii zapewniając jednocześnie piękne otoczenie do odkrywania okolicznych wsi. Nieruchomość uległa znacznemu przedostawaniu się wody ze względu na jej stan zaniedbania i brak konserwacji. Ze względu na odsłonięte położenie, silne wiatry i ulewny deszcz większość wykończeń wnętrz została poważnie uszkodzona. Poza tym główny dach bardzo się pogorszył, a krokwie dachowe wymagały wymiany. Pierwsze zadania polegały na zleceniu wstępnej naprawy uszkodzonego dachu oraz desek okiennych i drzwiowych, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom spowodowanym przez wodę. Po zakończeniu prac zespół projektowy ocenił dostępną przestrzeń, aby ustalić rodzaj i liczbę obiektów, które najlepiej pasowałyby do wielkości i lokalizacji Kaplicy.

Rozwiązania idealne dla miejsca

Początkowy plan zakładał zapewnienie trzech sypialni gościnnych, łazienki, kuchni/jadalni oraz salonu na parterze. Jednak wkrótce stało się jasne, że zmniejszy to przestrzeń. Dlatego zaproponowano antresolę. Jednym z głównych elementów kaplicy są łukowate okna w stylu gotyckim. Elegancko obramowują piękne widoki i pozwalają wypełnić przestrzeń światłem. Zanim można było rozważyć antresolę, architekci musieli upewnić się, że nowa linia sufitu nie zasłania żadnego z okien. Nowa antresola pozwoliła na rozplanowanie trzech sypialni na piętrze oraz kuchni/jadalni, salonu, łazienki oraz czwartej sypialni na parterze. Podejściem architektów było dostarczenie rozwiązań, które były zgodne z wymaganiami. Tym samym nie zmieniały jednak historycznych szczegółów ani istoty Kaplicy. Główny hol był głównym elementem, który nadaje kaplicy poczucie przestrzeni. Dzięki swojej szczegółowej prostocie stał się sercem proponowanego projektu. Po zainstalowaniu nowego poziomu, wszystkie nowe okna i okiennice wykonane na zamówienie zostały zainstalowane, aby uzupełnić unikalny styl i detale Kaplicy.

Nowoczesne wnętrze z duszą

Wnętrze zaprojektowane tak, aby pasowało do charakteru budynku Nowoczesne, stylowe, a jednocześnie w kontekście lokalizacji i jej historii. To były główne kryteria przy projektowaniu wnętrz nowego domku letniskowego. Architektom zależało na stworzeniu przestrzeni, która byłaby nowoczesna, a jednocześnie miała tradycyjny język, który uzupełniałby historyczny charakter Kaplicy i przemawiałby do szerokiego grona gości. Znalazło to odzwierciedlenie w wyborze mebli i wykończeń. Wszystkie materiały i projekt rozważono w kontekście charakteru i wyglądu istniejącego budynku oraz języka ojczystego Teesdale. Zaproponowano tradycyjne materiały, aby projekt respektował charakter krajobrazu i istniejące budynki.

Jako serce każdego domu – kuchnia i jadalnia miały być otwarte i jasne, wykorzystując gotyckie okna i piękny widok na otaczający krajobraz. Celem było zachowanie tradycyjnego wyglądu poprzez zachowanie wiązarów dachowych z naturalnym wykończeniem. Jednostki kuchenne zaprojektowano tak, aby zachować domową, wiejską atmosferę, która jest otoczona płytkami ściennymi. Wykorzystując tradycyjne płytki do pokrycia tylnej ściany na całej wysokości, uzupełnione dużą wysokością sufitu i poczuciem przestrzeni.

Lokalizacja: Middleton-in-Teesdale, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA