The Crossing

Studio2 Architects Simon Devitt
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

“The Crossing” to prywatny dom, który powstał na płaskowyżu, na którym kiedyś wypasano bydło. Z tego miejsca widać znaną w Nowej Zelandii plażę Pakiri. Budynek łączy ograniczoną paletę materiałów. Jest tu beton, stal o niebieskim odcieniu i olejowane drewno cedrowe. Całość tworzy niezwykle dynamiczną przestrzeń, pozwalając właścicielowi, który jest pisarzem, na oryginalną elastyczność w adaptacji pomieszczeń. Jednocześnie dom zapewnia mu odpowiednio odosobnioną przestrzeń studia, w którym może w spokoju pracować.

Forma tego domu jest śmiała i przypomina rzeźbę. Z jednej strony nawiązuje do tradycyjnych budynków rolniczych ze stali, które często pojawiały się w tej okolicy. Z drugiej strony idealnie wykorzystuje niezwykłe piękno miejscowego krajobrazu. Przemyślana lokalizacja domu na wzgórzu daje mieszkańcom możliwość uchwycenia słońca i przepięknych widoków. Projekt opiera się na dwóch głównych osiach. Długi korytarz ciągnący się w kierunku północ – południe oraz druga oś, która przecina dom od wschodu na zachód. To ważna cecha domu, która dodatkowo podkreśla jego nazwę „The Crossing”, czyli „Skrzyżowanie”. Pozwala to tez podzielić dom na strefę „ciemną” sypialni i „jasną” salonu.

Zewnętrzna „skóra” tego domu to  matowa miedź, która „owija się” na ścianach i dachu budynku, tworząc jedną spójną całość. Dla kontrastu wnętrze wykończono głównie drewnem cedrowym, które zapewnia mu ciepło, nawet w zestawieniu z ciemnymi elementami i betonowymi podłogami. Stal została wprowadzona jako element uzupełniający w studiu oraz w kuchni w formie unikatowej wyspy, wykonanej przez miejscowych rzemieślników.

Lokalizacja: Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA