Życie nie polega tylko na braniu, ale też na dawaniu czegoś nam ważnego

Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Fredericks-White House autorstwa Glenna Murcutta, najsłynniejszego architekta Australii, to piękna nowoczesna STODOŁA.

Henry David Thoreau, pisarz i przyrodnik, wywarł duży wpływ na styl architektoniczny Murcutta. Architekt lubi parafrazować: „Ponieważ większość z nas spędza życie na zwykłych czynnościach, najważniejsze jest, aby wykonywać je wyjątkowo dobrze”.

W 2002 roku otrzymał Nagrodę Pritzkera, która honoruje żyjących architektów, którzy poprzez sztukę architektoniczną wnoszą konsekwentny i znaczący wkład w ludzkość i środowisko. Bill Lacy, dyrektor wykonawczy Nagrody Pritzkera, stwierdził: „Jego architektura jest architekturą, która odpowiada krajobrazowi i klimatowi. Jego domy są dobrze dopasowane do ziemi i pogody. Używa różnych materiałów, od metalu przez drewno po szkło, kamień, cegłę i beton – zawsze wybieranych ze świadomością ilości energii potrzebnej do wyprodukowania materiałów”.

Fredericks-White House znajduje się w tropikalnych środowisku z widokiem na dolinę. Budynek składa się z podwójnego pawilonu z zakrzywionymi dachami z blachy falistej. Jego rama konstrukcyjna składa się z drewna, które wyściela również wnętrza. Nowoczesne gospodarstwo leży w doskonałej orientacji na osi wschód-zachód. Strona północna posiada przeszkloną cześć skierowaną w stronę słońca dla naturalnego światła. Działka była kiedyś starym gospodarstwem rolnym. Jedynym pozostałym elementem jest jednak komin, który stanowi połączenie obu pawilonów.

Ta nowoczesna farma zdobyła Glenn Murcutt nagrodę Merit Award za wybitną architekturę od Royal Australian Institute of Architects.

Lokalizacja: Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA