The French Ridge Hut

MEIQI LIU ALICE ADVENTURING NINA RAGUSA
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Wypoczynek w STODOLE nie musi równać się luksusom wyposażenia domku. The French Ridge Hut niczym schronisko na szlaku daje schronienie podróżnikom. Bo przecież STODOŁA od dawien dawna dawała schron.

The French Ridge Hut znajduje się w obszarze doliny Matukituki i Parku Narodowego Mount Aspiring w regionie Otago. STODOŁA jest własnością wysokogórskiego klubu Nowej Zelandii. Stworzona została, by dawać schronienie zmęczonym wędrowcom na szlaku, kiedy zdobycie szczytów poprzez brak sił lub zbliżającą się noc staje się niemożliwe.

The French Ridge Hut stanowi swoistą atrakcję Parku Narodowego Mount Aspiring. Wędrowcy górscy nie tylko chcą zdobyć szczyty, ale i zobaczyć ten architektoniczny majstersztyk. Tutaj rezerwacje nie są wymagane – kto pierwszy, ten lepszy. Zewnętrze STODOŁY zachwyca czerwienią kontrastującą z zielenią otoczenia oraz błękitem nieba i szarością gór. Wnętrze jednak jest wysoce survivalowe. Nie znajdziemy tu udogodnień wysokiej klasy. Na zmęczonych podróżników czeka jedynie 20 piętrowych łóżek, nieuzdatniona woda z kranu, którą przed spożyciem należy zagotować oraz delikatne oświetlenie. Toaleta? To osobna bryła, tzw. toaleta polowa – bez spłuczki. Turyści ostrzegają o zabraniu własnego papieru oraz środków antybakteryjnych. Ot, nowoczesna STODOŁA w tradycyjnym wydaniu z wyspy przetrwania.

Jednak czy wszelkie udogodnienia są potrzebne, jeśli naszym celem jest natura oraz samo piękno architektoniczne The French Ridge Hut? STODOŁA znajduje się tuż powyżej linii śniegu i oferuje niesamowite widoki na dolinę Matukituki oraz zapewnia bezpieczną przystań na drodze do podejść na Mount Aspiring. Droga do chaty zajmuje około 6-7 godzin. Od parkingu Raspberry Creek (Wanaka Mt Aspiring Road) przez trasę West Matukituki do Pearl Flat i French Ridge Track jest bowiem 16,2 kilometrów. Nie byle jakich kilometrów – przez skaliste podłoże, góry, doliny – droga do The French Ridge Hut stanowi nie lada wyzwanie. Po przejściu w górę doliny trudny szlak przecina rzekę Matukituki i wspina się przez busz na zbocza kępy w strefie subalpejskiej.

Uwaga – trudność trasy jest zaawansowana. Jeśli jednak wolisz mniej angażujące szlaki, sprawdź naszą zakładkę „Do wynajęcia”.

Lokalizacja: Arkusz mapy NZTopo50: CA11; Współrzędne siatki/NZTM2000: E1257248, N5071498
Tekst: nowoczesna STODOŁA