The Hat House – szwedzka prostota

Tina Bergman Jim Stephenson
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Ukryta w niewielkiej miejscowości Tänndalen chatka, nazwana The Hat House ze względu na podobieństwo do domu ze szwedzkiej bajki o trójce dzieci mieszkających w kapeluszu. Jak mówi sama architekta projektu, Tina Bergman: „Dzięki stromym dwuspadowym dachom i wysuniętym okapom kabina wygląda tak, jakby naciągała kapelusz na uszy.”

Chata została zbudowana w miejscu, gdzie budynki muszą być małe. Przy powierzchni zaledwie 100 metrów kwadratowych, forma chaty odzwierciedla łagodne nachylenie terenu. Jej kształt stawia na ciepło i wygodę, z kominkiem w centrum. Kolorystyka wykończenia pasuje do całorocznych pór roku: delikatne niebieskie światło środka zimy, soczysta zieleń nowego lata, mgliste żółcie jesiennych gór.

Mała kabina została zaprojektowana tak, aby była wytrzymała. Przez atrakcyjną dla miłośników narciarstwa lokalizacji w górach, jej świerkowa podłoga będzie drapana butami narciarskimi. Jej sosnowe okładziny będą natomiast narażone na uderzenia ciężkiego śniegu. To wszystko wzięła pod uwagę autorka projektu.

„Hat House jest w całości wykonany z drewna; konstrukcja nośna to połączenie drewna klejonego i iglastego. Ściany zewnętrzne, dach i rynny są pokryte lokalnie pozyskiwaną sosną twardzielową impregnowaną produktem odpadowym pochodzenia roślinnego, który modyfikuje komórki drewna i nadaje charakter twardego drewna sosnowego. Wewnątrz, ściany i sufit wyłożone są deskami świerkowymi pomalowanymi olejem barwionym na biało, aby drewno nie ciemniało. Podłogi wykonane są z bloków świerkowych o końcowych słojach.”

Lokalizacja: Tänndalen, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA