nowoczesna STODOŁA

  The Hat House – szwedzka prostota

  Kategorie: Domy drewniane

  O inspiracji

  Ukryta w niewielkiej miejscowości Tänndalen chatka, nazwana The Hat House ze względu na podobieństwo do domu ze szwedzkiej bajki o trójce dzieci mieszkających w kapeluszu. Jak mówi sama architekta projektu, Tina Bergman: „Dzięki stromym dwuspadowym dachom i wysuniętym okapom kabina wygląda tak, jakby naciągała kapelusz na uszy.”

  Chata została zbudowana w miejscu, gdzie budynki muszą być małe. Przy powierzchni zaledwie 100 metrów kwadratowych, forma chaty odzwierciedla łagodne nachylenie terenu. Jej kształt stawia na ciepło i wygodę, z kominkiem w centrum. Kolorystyka wykończenia pasuje do całorocznych pór roku: delikatne niebieskie światło środka zimy, soczysta zieleń nowego lata, mgliste żółcie jesiennych gór.

  Mała kabina została zaprojektowana tak, aby była wytrzymała. Przez atrakcyjną dla miłośników narciarstwa lokalizacji w górach, jej świerkowa podłoga będzie drapana butami narciarskimi. Jej sosnowe okładziny będą natomiast narażone na uderzenia ciężkiego śniegu. To wszystko wzięła pod uwagę autorka projektu.

  „Hat House jest w całości wykonany z drewna; konstrukcja nośna to połączenie drewna klejonego i iglastego. Ściany zewnętrzne, dach i rynny są pokryte lokalnie pozyskiwaną sosną twardzielową impregnowaną produktem odpadowym pochodzenia roślinnego, który modyfikuje komórki drewna i nadaje charakter twardego drewna sosnowego. Wewnątrz, ściany i sufit wyłożone są deskami świerkowymi pomalowanymi olejem barwionym na biało, aby drewno nie ciemniało. Podłogi wykonane są z bloków świerkowych o końcowych słojach.”

  Lokalizacja: Tänndalen, Szwecja
  Tekst: nowoczesna STODOŁA