The House in The Grove

arba - Jean-Baptiste Barache & Sihem Lamine / Architectes Hervé Abbadie
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Prywatny dom The House in The Grove zbudowano w gaju niedaleko Fontainebleau. Budynek jest zwarty, a jego wyższe kondygnacje wkomponowane są w drewniany dach.

„Kiedy po raz pierwszy odwiedziliśmy ogród, w którym miał powstać ten dom, doszliśmy do wniosku, że wyzwaniem będzie duża skala. Wysoki lub wysunięty budynek zablokowałby i zrujnował pełny widok na ten uroczy sad. Musieliśmy znaleźć właściwą równowagę między naszą interwencją (wysokość budynku i oddziaływanie na grunt) a samą lokalizacją” – mówią architekci ze studia arba – Jean-Baptiste Barache & Sihem Lamine / Architectes.

Oprócz tego, że był zwarty i prosty, The House in The Grove musiał sprawiać ogólne wrażenie niskiego poziomu. Linia rynny i obwód skarpy musiały być jak najniższe. W ten sposób dwa górne poziomy domu zostały zintegrowane z drewnianym dachem pokrytym drewnianymi panelami. Celem było uczynienie ich mniej czytelnymi. Parter wyrównano do poziomu ogrodu. Świetnie dopasowuje się on do warunków zewnętrznych. To przeszklenia i otwory pozwalają na taką relację. Z kolei powierzchnie platerowane są ozdobione rytmiczną boazerią i wytłaczanymi listwami z drewna. Listwy przyczyniają się również do zmniejszenia skali ściany.

Lokalizacja: Veneux-les-Sablons, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA