The Light of West Marin

Wade Design Architects Eric Rorer Paul Dyer
Partnerzy

O inspiracji

Ten idylliczny dom, położony wśród dzikiej krainy West Marin, na każdym kroku oddziałuje z naturą. Zespół zainspirował się nieokiełznanym krajobrazem San Geronimo, zachodnim nasłonecznieniem posiadłości i chłodzącą morską bryzą. W zaprojektowanych bryłach światło będzie przenikać do pomieszczeń pod każdym kątem, a sam dom będzie prowadził gości na zewnątrz przez szereg korytarzy i przesuwanych drzwi. Ta rezydencja to prawdziwy dom inspirowany naturą i połączony z nią.

„Chciałam, aby dom nawiązał bardziej dynamiczną relację, która wymaga interakcji z żywiołami: światłem, żabami drzewnymi, ptakami i kojotami, stale zmieniającymi się wiatrami oraz niepowtarzalnym zapachem i kolorem o każdej porze roku” – mówi Lisa Mchugh, Właścicielka. Projekt zleciła pracowni Wade Design Architects z San Anselmo. W przypadku tej nieruchomości, technicznie rzecz biorąc znajdującej się pod jurysdykcją hrabstwa Marin i sąsiadującej z otwartą przestrzenią hrabstwa oraz dawnym polem golfowym San Geronimo, Wade i jego zespół musieli pomyśleć szczególnie o zachodniej ekspozycji: intensywnym słońcu i przeważającym wietrze, który bezlitośnie spycha mgłę w głąb lądu w kierunku zatoka. Zainstalowali stację pogodową, aby monitorować, o której porze dnia wzmaga się bryza. Kolejnym wyzwaniem było strome zbocze wzgórza po północnej stronie posiadłości.

Gdy początkowy projekt nabierał kształtu, Wade wymyślił kształt koła zębatego, który nie tylko jest mniej pudełkowaty niż konwencjonalne domy i bardziej przypomina willę na Bali lub w Singapurze, ale pozwala na przenikanie światła do każdego pomieszczenia z dwóch stron. Sypialnie i łazienki zostaną umieszczone w kierunku stromego zbocza, zapewniając prywatność. Dziedziniec po wschodniej stronie domu służyłby jako schronienie lub schronienie przed wiatrem i upałem; basen po zachodniej stronie łapał ciepło popołudniowego słońca. „Dzięki tej decyzji salon stał się bardziej przypominający pawilon, z przesuwanymi drzwiami łączącymi go z basenem i zapewniającymi przejście” – mówi Wade. Przestrzenie rozwinęłyby się w naturalny sposób i „zeszłyby z drogi naturalnego połączenia między dziedzińcem a basenem, między wschodem a zachodem”.

Lokalizacja: West Marin, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA