The Limes

Anderson Orr Andrew Beasley
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

The Limes to budynek mieszkalny wybudowany na początku XX wieku, położony na terenie jednego z najważniejszych obszarów chronionych Oksfordu. Z racji lokalizacji projekt wymagał delikatnego podejścia i dokładnych negocjacji w sprawie planowania, wszystko po to, aby przejść gruntowną renowację, wymianę okien i rozbudowę. Dom rodzinny – położony w obszarze wyraźnie artystycznym i rzemieślniczym, na północ od miasta – wymagał drobnych prac zewnętrznych, aby poprawić wygląd zewnętrzny i atrakcyjność ulicy budynku, nawiązując do istniejącego domu i języka otaczających posesji.

Podczas gdy zamienne stolarki okienne The Limes nawiązują do stylu Arts and Crafts – wraz z detalami i szprosami zapewniającymi integrację z tradycyjnym stylem – nowe elementy dobudowy odgrywają bardziej subtelną, współczesną rolę, wprowadzając czysty, bezramowy i smukły projekt, maksymalizujący widok na wyjątkowe południe z widokiem na otoczony murem ogród. Otwarte i współczesne podejście do projektowania miało na celu racjonalizację obszarów wewnętrznych po ciągłych przeróbkach i rozbudowach w ciągu ostatniego stulecia, podczas gdy jednokondygnacyjne, wychodzące na południe przedłużenie tylnej części posiadłości zapewnia obszerną kuchnię, jadalnię i rodzinę przestrzeń z widokiem na założony ogród. Dodanie jednokondygnacyjnej dobudówki bocznej – zastępującej dawny garaż – tworzy bibliotekę i gabinet do czytania, natomiast dalsza dobudowa na pierwszym piętrze, usytuowana nad pierwotną jednopoziomową kuchnią, zapewnia lepsze zakwaterowanie w sypialniach.

Staranne planowanie przestrzenne poprawia przepływ pomiędzy kluczowymi pomieszczeniami oraz znacznie poprawia proporcje i jakość przestrzeni The Limes. Anderson Orr i klient ściśle współpracowali z projektantami wnętrz, aby stworzyć klasyczny projekt wnętrz, a dzięki zastosowaniu stolarki Langstaff Ellis wykonanej na wymiar, ostateczny projekt pozwolił uzyskać ponadczasowy i uspokajający dom rodzinny, który uosabia architekturę konserwatorską dla współczesnego życia.

Lokalizacja: Oxford, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA