The Marlboro Music Cottages

HGA Architects and Engineers
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Amerykańska firma HGA Architects and Engineers, wzorując się na stylu znanym na półwyspie Cape Cod, stworzyła serię domków dla znanych muzyków, którzy spędzają lato w wiejskiej okolicy Nowej Anglii.

Domki o nazwie „The Marlboro Music Cottages” znajdują się na terenie ogromnego kampusu o powierzchni ponad 200 hektarów, leżącego u podnóża Gór Zielonych. To własność Marlboro College, który każdego lata od 1951 roku gości w tym miejscu wydarzenie o nazwie „Marlboro Music School and Festival”. W tym czasie przez siedem tygodni w kampusie przebywa około 80 wybitnych muzyków klasycznych, którzy doszkalają tu swoje umiejętności i biorą udział w licznych koncertach.

„Choć wydarzenie to nazywa się szkołą lub festiwalem, w rzeczywistości jest to raczej forma odizolowanej od świata formy wypoczynku dla muzyków o światowej renomie. To miejsce, w którym znakomici artyści i wyjątkowi młodzi profesjonaliści z całego świata zbierają się, by wspólnie mieszkać, grać i nadal się uczyć” – wyjaśniają przedstawiciele firmy HGA Architects and Engineers, która swą siedzibę ma w Minneapolis.

Choć większość uczestników zatrzymuje się na ten czas w akademikach, architekci HGA zostali poproszeni o stworzenie pięciu domków. Domków w których będą mogli zatrzymać się nieco starsi muzycy przyjeżdżający na to wydarzenie.

nowoczesne STODOŁY miały pasować do swego naturalnego otoczenia i uwzględniać unikatową kulturę i atmosferę festiwalu.

W odpowiedzi zespół, na czele którego stanęli Joan Soranno i John Cook, stworzył małe domki z cedrową elewacją i dwuspadowymi dachami. Budynki stoą wzdłuż starej drogi leśnej, którą teraz nazywa się „Drogą Muzyków”.
Projektanci czerpali inspiracje z domów znanych na Cape Cod, które cieszą się sporą popularnością w Nowej Anglii. Zwykle są jednopiętrowe, mają dwuspadowy dach i ulokowany centralnie komin. Mają bardzo niskie fundamenty, aby ograniczyć ilość przestrzeni wewnętrznej, która wymaga ogrzewania.

„Wyniki naszych architektonicznych badań doprowadziły do stworzenia budynku, który jest nisko osadzony na ziemi i ma obniżone krawędzie dachu” – wyjaśniają architekci studia. „Dach naciągnięty został nieco nad główny korpus budynku. Przypomina robioną na drutach czapkę, którą zaczynamy zakładać w listopadzie, kiedy pojawia się zimny wiatr.”

Każdy domek ma niskie, kamienne fundamenty i obity jest naturalnym drewnem. Choć domki Cape Cod zwykle malowane są na biało, architekci zdecydowali się pozostawić naturalny kolor drewna, dzięki czemu budynki lepiej pasują do swej leśnej scenerii. „Nie chcieliśmy konkurować z przyrodą, ale raczej stworzyć z nią pewną ciągłość” – tłumaczą.

Lokalizacja: Nowa Anglia, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA