The Minim House

Foundry Architects Minim Homes
Partnerzy

O inspiracji

“The Minim House” to kompaktowy domek, który wyposażony jest w wielofunkcyjne meble. To maleńkie cudo zostało zaprojektowane przez Foundry Architects i Minim Homes z założeniem, że ma być wydajne. W pełnym znaczeniu tego słowa. Organizacja wnętrza maksymalnie wykorzystuje tę minimalną przestrzeń, a wybrane materiały i technologie funkcjonują w sposób optymalny i oczywiście wydajny.

Z zewnątrz domek ma bardzo nowoczesny wygląd. Jest uproszczony tak, by płaszczyzny nie zaburzały wystające okna, naroża, czy rynny. Główne materiały wykończeniowe na zewnątrz to surowy siding cyprysowy oraz ciemnoszary metal na dachu. Prosty wygląd na zewnątrz przenosi się też do wnętrza, w którym dominuje biel i kuchnia ze stali nierdzewnej, przy minimalnej ilości dodatkowych wykończeń. Poza łazienką, cała przestrzeń jest otwarta. Brak ścian i uniesiony sufit sprawiają, że Minim House wydaje się być bardziej przestronny, choć w rzeczywistości ma powierzchnię zaledwie 22,5 metrów kwadratowych.

Funkcjonalna kuchnia zajmuje całą ścianą na przeciwko wejścia. Łazienka i małe biuro z wbudowanym biurkiem znajdują się na przeciwległym końcu budynku. Aby zmaksymalizować przestrzeń roboczą w maleńkiej kuchni, w blat wbudowano dwupalnikową kuchenkę, którą można zasłonić drewnianą deską do krojenia. Długa sofa wbudowana jest w jedną z dłuższych ścian domku. Jej siedziska zasłaniają system do filtracji wody oraz miejsca do przechowywania.

Ze względu na to, że nie ma tu żadnego poddasza, można się zastanawiać, gdzie jest miejsce do spania. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się być sofa, która rzeczywiście może być okazjonalnie wykorzystywana jako łóżko dla gości. Ale domownicy mają inną, ukrytą opcję. Przestrzeń biura jest nieco uniesiona, dzięki czemu kryje się pod nią duże, wygodne, wysuwane łóżko. Taki pomysł ma sporą przewagę nad łóżkiem na poddaszu.

Tekst: nowoczesna STODOŁA