The Perch

Nicole Blair Casey Dunn
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Odporne na warunki atmosferyczne stalowe panele pokryły zewnętrzną część asymetrycznej dobudówki domu, którą projektantka wzniosła nad domem jednorodzinnym w Austin. Budynek nazwany The Perch zaprojektowano dla pary, która chciała powiększyć swoją przestrzeń życiową bez poświęcania istniejącego podwórka.

Wyjątkowa bryła

Konstrukcja składa się ze stalowej bryły o nieregularnym kształcie, umieszczonej zaledwie 60 centymetrów nad dachem istniejącego domu. Umieszczenie konstrukcji o powierzchni 61 metrów kwadratowych bezpośrednio nad istniejącym domem powiększyło powierzchnię mieszkalną domu. Szczyt konstrukcji znajduje się tuż poniżej dopuszczalnej przegrody budowlanej miasta Austin.

„Umieszczony dwie stopy nad istniejącym bungalowem The Perch to nowatorskie rozwiązanie dla przyziemnego projektu, którego rozwiązanie celebruje bungalow poniżej” – powiedziała Nicole Blair, architekt mieszkająca w Austina „The Perch opiera się na czterech stalowych kolumnach, z których trzy przebijają istniejące ściany bungalowów, aby przeciwstawić się siłom bocznym” – dodała. Aby uniknąć zakłócania dojrzałej roślinności terenu, stalową konstrukcję zmontowano poza terenem budowy i przeniesiono na miejsce za pomocą dźwigu. Dzięki tej procedurze uniknięto przechowywania zbyt wielu materiałów na miejscu.

Budynek pokryto stalą nierdzewną, co jest wyborem łatwym w utrzymaniu i który architekt wybrał tak, aby pasował do niektórych istniejących elementów krajobrazu, jednocześnie uzupełniając główny dom poniżej. Prążkowane panele ułożono pod kątem, aby dopasować się do zabawnej geometrii linii dachu.

Niewielka powierzchnia, wielkie możliwości

Odwiedzający wchodzą do budynku przez zewnętrzną stalową werandę, która dzieli podest z podestem głównej rezydencji. Wewnątrz znajduje się otwarta kuchnia, salon i jadalnia, która zajmuje mniej więcej połowę powierzchni piętra „Pomieszczenia mają niewielką powierzchnię. Mają za to sklepione sufity, co zwiększa ich objętość, a dwupoziomowa forma zapewnia przestrzeń do przechowywania i przestrzeń mechaniczną w całym obiekcie” – wyjaśnia Blair.

Krótkie schody prowadzą do korytarza, gdzie znajduje się pokój z widokiem na podwórko, a drugi z widokiem na ulicę. Jeden z nich przeznaczony jest na sypialnię gościnną. Drugi natomiast służy jako salon fryzjerski jednego z właścicieli.

Lokalizacja: Austin, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf