The Providence Chapel in Wiltshire

DIRK LINDNER
Partnerzy

O inspiracji

Ta niewielka, dawna kaplica znajduje się w okolicy Bath, w angielskiej wsi Colerne.W jej tylnej części znajduje się teraz piękna, obita czarnym drewnem przybudówka. Ma ona tradycyjny dla tego regionu kształt, ale udało się w niej niezwykle efektownie połączyć stare elementy z nowoczesnymi akcentami. Architekt odniósł w tym przypadku sukces, ponieważ w wielu przypadkach takie połączenia wychodzą chaotycznie i niezdarnie (widzieliście program „Wielkie Projekty”, gdzie wiejski kościół ma plastikową kopułę i basen zewnętrzny?). Teraz  zdesakralizowana kaplica to nowoczesny i funkcjonalny dom rodzinny.

Sama kaplica jest zaskakująco przestronna. Część kuchenną tworzy szafka, która z zewnątrz jest czarną tablicą do pisania. Wysokość pomieszczenia podkreśla ogromny regał na książki, który sięga aż do sufitu.

Najlepszą cechą tego projektu jest dyskretny sposób, w jaki dobudowano nowe skrzydło do starego budynku. Nie rzuca się ono w oczy i nie jest prostackie, choć różni się od starej architektury. Udało się stworzyć czystą, nowoczesną i ciepłą całość. I tego można pogratulować.

Lokalizacja: Colerne, Anglia

Tekst: nowoczesna STODOŁA