The rustic and romantic Firefly cabin

SMALL HOUSE BLISS
Partnerzy

O inspiracji

Ten stary warsztat stolarski, ukryty w wiejskim krajobrazie Kornwalii, wydaje się być idealnym miejscem na romantyczną ucieczkę przed resztą świata.

Chata o nazwie Firefly jest w rzeczywistości nowym budynkiem, ale została zaprojektowana tak, by miała urok starego warsztatu, pokrytego charakterystyczną patyną. Rustykalna atmosfera przenosi nas do znacznie prostszych czasów, kiedy większość z otaczających nas rzeczy produkowana była ręcznie.

Ta atmosfera to oczywiście iluzja, ponieważ w rzeczywistości domek wyposażony jest we wszystkie nowoczesne udogodnienia, w tym w pralkę, suszarkę, kuchenkę mikrofalową i mały telewizor, który schowana jest tak, by nie rzucał się w oczy. Nie brakuje tu uroczych kontrastów, takich jak starodawny czajnik i stojący obok elegancki ekspres do kawy. Stworzona iluzja jest więc wystarczająco przekonywująca, by przetrwać cały weekend, a nawet tygodniowy pobyt wakacyjny.

Materiały wykończeniowe są kluczem w nadaniu tej chatce rustykalnego charakteru. Stare deski z rusztowań budowlanych wykorzystano nie tylko na podłodze, ale i na ścianach wewnętrznych i do stworzenia półek. Po dłuższym wykorzystywaniu tych desek na placach budowy, deski nabrały starego charakteru i zostały zmienione przez działanie promieni słonecznych i wilgoci. Takie deski nie są najtańsze, ale z pewnością są mniej kosztowne niż drewno odzyskiwane z rozbieranych stodół. Sufit został obity blachą falistą, aby udawać, że znajdujemy się pod metalowym dachem. Reszta wystroju to m.in. drzwi od stodoły, stare szafki i rdzewiejące narzędzia, które pojawiają się w różnych miejscach.W tym wnętrzu w stylu „vintage”, możemy jednak znaleźć kilka nowoczesnych, bardziej industrialnych dodatków, które mają być może sugerować, że stary „warsztat” został niedawno przerobiony na miejsce, w którym można zamieszkać. W łazience umieszczono współczesną betonową umywalkę i wannę, które bezproblemowo odnajdują się tuż przy starej toalecie. Kominek w salonie i blachy w kuchni również zostały wykonane z betonu. Rury z rusztowań budowlanych pojawiają się w nowych zastosowaniach, stając się np. nóżkami podtrzymującymi umywalkę.

Miejsce to ma swój urok o każdej porze roku. W zimie kominek zamienia je w przytulne schronienie, a w lecie otwarte drzwi stodoły sprawiają, że domek otwiera się na ciepłą bryzę i na patio, które ma swoje własne ogrzewanie na chłodniejsze, letnie noce.

Lokalizacja: Kornwalia, Anglia

Tekst: nowoczesna STODOŁA