The Stable House

Frama Erik Lefvander
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Pracując w ścisłej współpracy z klientami, Frama zaplanował przeprojektowanie wnętrza sekcja po sekcji, pozostawiając nienaruszoną chronioną zabytkową fasadę, zbudowaną w 1878 roku przez Georga Møllera. Nazwany The Stable House (tłum. Stajnia) na cześć swojej dawnej funkcji, dwupiętrowy dom obejmuje przestrzeń biurową na niższym poziomie i część sypialną na piętrze.

„Pracowaliśmy raczej powoli, szczegółowo omawiając każdy element, tworząc go i przechodząc do następnego, aby zapewnić ścisłą współpracę i zapewnić spójność” — wyjaśnia główna projektantka, Cassandra Bradfield. „Ze względu na pochyły sufit i obecność belek stropowych umieszczenie czegokolwiek w tej przestrzeni jest dramatyczne, ponieważ zajmuje dużo wizualnej i (fizycznie użytecznej) przestrzeni. Dlatego w tym sensie chcieliśmy dostosować każde rozwiązanie tak, aby było w dialogu z architekturą”.

Skrupulatny proces projektowy trwał prawie trzy lata i doprowadził do powstania mebli na zamówienie. Czyste linie i minimalistyczna paleta naturalnych materiałów, kremowych odcieni i mosiężnych akcentów pomagają skupić wzrok na istniejącej geometrii budynku — od spadzistej linii dachu po zakrzywione okna. Aby podkreślić belki stropowe i zachować poczucie przestronności, architekci wprowadzili szklaną przegrodę z dębową ramą, która wyznacza strefę łazienki — której wnętrze jest pokryte od podłogi do sufitu lastrykiem formowanym na miejscu. „Łazienka jest zwodniczo prosta… materialność przesuwa się od podłogi do ścian, pozornie bez końca” – wyjaśniają projektanci, dodając, że łazienka to ich ulubiona część projektu. „Podłoga zakrzywia się w górę ściany, tworząc wrażenie osobliwie uformowanego pokoju z lastryko, z wystającym solidnym zlewem z lastryko”.

Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt