The Weekn’der

GEORGE HENRICH
Partnerzy

O inspiracji

Dom o nazwie „Week’nder” otwiera się i zamyka, a jego elewacja zmienia się z ciemnej i kryjącej na lekką i przezroczystą. Wystarczy obejść ten dom dookoła, by docenić jego różnorodność.

Projekt powstał w firmie Lazor Office, a budynek stanął na wyspie znajdującej się w hrabstwie Ashland w stanie Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Zarówno projekt, jak i sama budowa były w ogromnym stopniu zależne od swej lokalizacji. Dwa prefabrykowane moduły, które pasowały na ciężarówkę, zostały dowiezione na wyspę promem. Architekci zdecydowali się na zastosowanie pali, by ograniczyć betonowe fundamenty, a zwykłe podnośniki musiały zastąpić dźwig.W dwóch równolegle ułożonych modułach urządzono kuchnię, trzy sypialnie, dwie łazienki, pralnię oraz całą infrastrukturę, która potrzebna jest w takim budynku. Moduły połączyła tzw. „przestrzeń sucha”, która znalazła się pomiędzy nimi, a którą wraz z modułami przykrył dwuspadowy dach, przypominając z daleka kształt namiotu.

Architekci wykorzystali materiały, które były tu łatwo dostępne – sklejkę, sosnę, blachę gładką i falistą. To one nadają budynkowi nieco rustykalny charakter, który równoważy starannie zaplanowane połączenie różnych kolorów i tekstur.

Przyroda przenika do środka domu już od wejścia, które osłonięte jest ekranem z cienkich, drewnianych słupków. Stworzona w ten sposób weranda wydłuża jeden moduł, oferując jednocześnie piękne widoki na las. Okna ciągnące się w salonie od podłogi aż po sufit również wprowadzają do wnętrza naturalne otoczenie domu.

Pomieszczenia zorganizowane są tutaj na planie otwartym, który łączy różne powierzchnie, nawiązujące do tego, co widać na zewnątrz budynku. Pomiędzy ścianami modułów i wysokim sufitem umieszczono dodatkowe okna, które wpuszczają do środka sporą ilość dziennego światła. Kominek i blat wyrastają jakby z drewnianej podłogi, podczas gdy pomalowana na biało kuchnia oraz miejsca sypialne zostały wykrojone z elementów sklejki. Całość jest różnorodna, nowoczesna i przestronna.

Lokalizacja: Ashland w stanie Wisconsin w Stanach Zjednoczonych
Tekst: nowoczesna STODOŁA