Thermohaus

Praeger Richter Architekten Naumann Friedel Architekturfotografie
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Przyjazną dla klimatu renowację low-tec zrujnowanego domu jednorodzinnego w niemieckim Guben przeprowadzili architekci Praeger Richter Architekten. Niewielki budynek mieszkalny wybudowany w latach 30. z cegły miał być wyremontowany tanim kosztem. Rozwiązaniem koncepcyjnym było nałożenie nowej osłony z płyt poliwęglanowych na istniejący dom. Thermohaus, z wyjątkiem pokrycia dachowego, zachował swój pierwotny stan. W ramach nowej elewacji na parterze i piętrze stworzono przestronną oranżerię. Wydłuża to przestrzeń życiową od wiosny do późnej jesieni i może służyć jako szklarnia.

Thermohaus został przekształcony w budynek efektywny energetycznie, który wykorzystuje istniejącą energię słoneczną środkami pasywnymi i niewielkim wykorzystaniem technologii. Nie ma potrzeby ogrzewania przez większą część roku. Projekt pokazuje alternatywę dla przyszłej przyjaznej dla klimatu renowacji starzejących się domów jednorodzinnych, którą można znaleźć na wielu obszarach wiejskich. Minimalna ingerencja strukturalna w istniejący budynek umożliwia przebudowę przy bezkonkurencyjnie niskim budżecie. Integracja istniejącej tkanki budowlanej stanowi optymalnie zrównoważoną metodę budowy, która tworzy połączenie między tradycją a innowacją, co jest szczególnie przekonujące na terenach ubogich strukturalnie jako przystępna cenowo i wykonalna renowacja mieszkaniowa.

Nowa elewacja może być umieszczona nad starym budynkiem stosunkowo niezależnie od wnętrza istniejącego budynku. Daje to klientowi możliwość powiększenia swojej powierzchni mieszkalnej w późniejszym terminie i własnym wkładem. Thermohaus został po prostu wyremontowany i rozbudowany poprzez nałożenie na istniejący budynek klimatycznej obudowy z poliwęglanu, pozostawiając istniejący budynek prawie nietknięty. Wewnątrz bryły dwukondygnacyjny ogród zimowy przedłuża powierzchnię użytkową mieszkalną w okresach od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W większości okresów w roku ogrzewanie jest zbędne ze względu na optymalne wykorzystanie pasywnej energii słonecznej.

Lokalizacja: Guben, Niemcy
Tekst: nowoczesna STODOŁA