Thousand Oaks

Sogno Design Group Michele Wilson
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Pięć i pół roku temu Gabor Cselle i Erica Kochi odwiedzili wystawiony na sprzedaż domek z lat 30. XX wieku w Berkeley. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Jednak nie byli zachwyceni domem, ale raczej działką, na której stał. „Miała ogromne głazy, co jest dość niezwykłe, i naprawdę ciekawe ogrody” – mówi Erica. „To było w zasadzie przeciwieństwo zwykłej działki — było dużo miejsca i było po prostu spokojnie”. Postanowili powiększyć domek w Berkeley, aby każdy mógł w nim wygodnie mieszkać – w tym oni sami, dwójka dzieci i mama Eriki – zachowując jednocześnie najlepsze cechy swojej wyjątkowej działki.

Od początku dla pary najważniejsza była ochrona tego miejsca. Przeprowadzili wywiady z kilkoma architektami i wszyscy zasugerowali powiększenie podwórza, co wyeliminowałoby plac zabaw, z którego korzystały dzieci. Następnie spotkali się z Kathryn Rogers w Sogno Design Group. „Stała na podwórku i powiedziała: «Wow, to naprawdę wyjątkowe»” – wspomina Gabor. „A jej oczy się rozjaśniły i było jasne, że powinniśmy z nią pracować. Nikt inny tak naprawdę nie pojął tej magii”.

Rogers rozpoczęła karierę z zamiarem skupienia się na projektowaniu krajobrazu, ale zamiast tego zajęła się architekturą. „Mam bardzo mieszane uczucia co do zasypywania terenu i budowania na nim” – mówi Rogers. „Uznałam, że zachowanie jak największej części krajobrazu jest naprawdę ważne. Jest to jedna z najbardziej wyjątkowych rzeczy w tej posiadłości”. Przeprojektowanie znacznie rozszerza pierwotny domek. Projekt starannie wkomponowano pomiędzy drzewa i gigantyczne głazy, tak aby nie przytłaczał terenu ani okolicy.

Wcześniej tylko jeden pokój w domu uchwycił niesamowite widoki na miasto. Teraz wiele pokoi, a także taras, może dzielić ten widok. Na niższym poziomie nowe okna pozwalają dostrzec z bliska duże głazy, a „mosty” w chodniku sprawiają wrażenie, jakby dom unosił się nad krajobrazem, w którym para była tak zachwycona podczas swojej pierwszej wizyty.

Lokalizacja: Berkeley, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA