Timber House

KUHNLEIN ARCHITEKTUR
Partnerzy

O inspiracji

Dom o nazwie „Timber House”, czyli „Drewniany Dom”, został zaprojektowany przez firmę KUHNLEIN Architektur i znajduje się na wysokim płaskowyżu w rejonie zwanym Górnym Palatynatem w Bawarii. Dwie konstrukcje z dwuspadowym dachem tworzą spójną całość dzięki drewnianym listwom. Jedna z części zawiera przestrzenie dzienne, a druga to komplet sypialni. Połączenie tych dwóch elementów tworzy dwa dziedzińce. Jeden z nich to przestrzeń, którą mijamy wchodząc do domu od strony ulicy, a drugi to taras zwrócony w kierunku pięknego krajobrazu.Okna od strony ulicy przesłonięte są listwami, które tworzą drewnianą elewację, ale okna od drugiej strony pozostają odsłonięte. Z oddali budynek wygląda jak dwa identyczne domy, które są zupełnie pozbawione okien.

Drewniane listwy widoczne z zewnątrz wykonane są z drewna modrzewiowego, które z czasem będzie nabierało szarych odcieni. Drewno jest także kluczowym materiałem zastosowanym we wnętrzu. Podłogi są dębowe, a w poszczególnych pomieszczeniach znajdziemy też drewniane stoły i meble.

Do drewnianego wnętrza dobrano miedziane wykończenia. Z tego materiału wykonano lampy, przełączniki, uchwyty i armaturę. Takie działanie miało dodatkowo uporządkować przestrzeń i podkreślić wygodną, ciepłą atmosferę tego miejsca.

Instalacja elektryczna składa się z miedzianych rurek, które również widoczne są na drewnianych ścianach, ponieważ architekci świadomie nie zdecydowali się na nacinanie drewna. Cała instalacja, łącznie z lampami, przełącznikami i gniazdkami, została zaprojektowana przez firmę KUHNLEIN Architektur.

Otwarta przestrzeń dzienna zajmuje północne skrzydło budynku. Wzrok w tym miejscu przyciąga kominek, który można obracać, podobnie jak stół w jadalni.

W skrzydle południowym znalazły się trzy sypialnie oraz łazienki. Główna sypialnia znajduje się na samym końcu, dzięki czemu właściciele mogą cieszyć się z rana przepięknym widokiem na okolice.

 

Tekst: nowoczesna STODOŁA