Timjan

Johan Sundberg Arkitektur Markus Linderoth
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Okryta modrzewiem dobudowa autorstwa szwedzkiej firmy Johan Sundberg Arkitektur dodaje nowoczesnego akcentu willi z lat 20. XX wieku położonej w sadzie jabłkowym w Lund.

Dobudowę, nazwaną Timjan, zaprojektowano aby kontrastować ze stylem istniejącej willi, która pochodzi z lat dwudziestych XX wieku, ale w przeszłości była często odnawiana przez klientów. „Głównym celem rozbudowy było stworzenie nisko zawieszonego, nowoczesnego dodatku, który pasowałby do istniejącego domu i jego pięknego ogrodu” – mówi założyciel studia Johan Sundberg.

Dobudowa dodaje do istniejącej willi przestronny hol wejściowy, pokój gościnny, aneks kuchenny i łazienkę. Aby uniknąć odwracania uwagi od budynku, studio zaprojektowało krótką bryłę przy minimalnej palecie materiałów i kolorów. „Wybraliśmy niską formę budynku, która pod względem kubatury, koloru i materiału podporządkowuje się starszemu domowi, zachowując jednocześnie swój niepowtarzalny charakter jako nowy dodatek” – powiedział Sundberg. „Dzięki neutralnej palecie kolorystycznej elewacji i dachu, dobudowa jest w stanie wyrazić swoje walory, pozostając jednocześnie podporządkowaną otaczającej zabudowie.”

Dobudówka ma delikatnie nachylony dach i drobnoziarnistą fasadę z dużymi przeszklonymi otworami zaprojektowanymi tak, aby odbijały otaczające drzewa. Ściany zewnętrzne obłożono pionową boazerią wykonaną z surowego modrzewia. „Wykorzystując surowe drewno i cynk, wybraliśmy materiały naturalnie odporne na warunki atmosferyczne” – powiedział architekt. „Odzwierciedla to materiały użyte w ogrodzie. Duże, nowoczesne szklane powierzchnie odbijają otoczenie i czasami mogą być prawie niewidoczne”. Wysoko umieszczone okno w górnej części holu wejściowego wpuszcza światło do wysokiej przestrzeni, zachowując przy tym prywatność klienta.

Lokalizacja: Lund, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA