Toskańska willa

Shiro Muchiri Davide Lovatti
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Po latach wynajmowania domów na rodzinne wakacje, Shiro Muchiri postanowiła połączyć dwa zrujnowane domy na rozległej posiadłości w Toskanii i stworzyć harmonijną rezydencję ze spektakularnym otoczeniem.

Włochy zawsze kusiły Shiro. Razem z rodziną spędzała większość wakacji w Toskanii. „Zdałam sobie sprawę, że wynajmowaliśmy różne lokale na cztery tygodnie, przez osiem lat” — wspomina. „Zastanawiałam się, czy może nie powinniśmy poszukać czegoś własnego”. Nie spieszyła się, oglądając ponad 30 domów w ciągu kilku lat. W 2014 znaleźli ruinę, w której zobaczyli ukryty potencjał.

„Zanim mogliśmy nawet przeprowadzić pomiary, musieliśmy podeprzeć dach, który się zapadał, aby upewnić się, że prace można wykonać bezpiecznie” — mówi. Zbudowany w XIX wieku dom wiejski był jednym z wielu w rozległej posiadłości Villa di Torre a Cona. W rzeczywistości był domem dla dwóch rodzin: rolników, którzy dostarczali swoje produkty bogatym rodzinom florenckim.

Plan polegał na przekształceniu dwóch mieszkań w jeden dom. Pomimo dachu budynek był solidny konstrukcyjnie. Projektant z wyczuciem współczesności postanowił zachować jak najbardziej autentyczną strukturę budynku. Cegły z terakoty na podłodze są prawie wszystkie oryginalne. Tam, gdzie odpadł tynk z kamiennych ścian, położono nowy – starannie dobrany kolorystycznie na miejscu przez miejscowego artystę. Belki na parterze były w dobrym stanie, więc zostały zachowane.

Toskańska willa ma kształt litery U, tworząc osłonięty dziedziniec z tyłu. Z dwóch pierwotnych wejść, jedno prowadzi do nowego holu głównego, przy którym znajduje się salon i czytelnia. Drugi prowadzi do kuchni z oryginalnym piekarnikiem. W ścianie, która niegdyś dzieliła dwa domy, wykonano kilka otworów, a główną sypialnię powiększono. Również na pierwszym piętrze znajdują się sypialnie dwóch synów Shiro. Na szczycie tego wszystkiego znajduje się wieża, w której Shiro stworzyła dla siebie gabinet z widokiem na krajobraz.

Lokalizacja: Toskania, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA