Trout Lake House

JEREMY BITTERMANN
Partnerzy

O inspiracji

Studio architektoniczne Olson Kundig z Seattle, stworzyło projekt, który czerpie inspiracje z miejscowych zabudowań rolniczych, ale udoskonala je dodając nowoczesną estetykę.Dom stoi na dużej działce o powierzchni ponad 16 hektarów w miejscowości Trout Lake w stanie Waszyngton, a mieszkańcy mogą cieszyć się pięknymi widokami na pobliską rzekę White Salmon River i leżącą w oddali górę Mount Adams. To doskonałe miejsce dla właścicieli-artystów, którzy w swych pracach nawiązują właśnie do przyrody. Z tego powodu chcieli mieć dom, który stworzy ścisłe więzy ze swym naturalnym otoczeniem, ale też pozwoli im oddzielić pracę od życia codziennego.
Studio zaprojektowało cztery budynki, których cechą wspólną jest ten sam minimalizm, współczesny projekt i materiały, które nie wymagają wielkich prac konserwacyjnych w przyszłości. Mowa o ciemnych deskach, betonie, sklejce i stali. Zgodnie ze swą kreatywną naturą właściciele brali aktywny udział w całym procesie wykończeniowym.
Dwa główne elementy mieszczą cztery różne konstrukcje. Po jednej stronie znajduje się dom główny, garaż oraz warsztat stolarski. Całość przykryta jest dachem w kształcie litery „T” i połączona zadaszonym przejściem. W drugim budynku, który jest nieco odsunięty, znajduje się wolnostojące studio, które ma osłonięte patio prowadzące do pokoju dla gości.
Główna przestrzeń domu jest otwarta i ma podwójną wysokość. Betonowy, dwustronny kominek oddziela bibliotekę od kuchni, jadalni i salonu. Ten element ukrywa też schody, które prowadzą na wyższy poziom. W projekcie uwzględniono składane drzwi oraz rozsuwane drzwi w typie stodoły, które pozwalają właścicielom połączyć różne przestrzenie dzienne z otaczającą ich przyrodą. Drzwi pełnią też funkcję praktyczną, ponieważ umożliwiają bezproblemowe przesuwanie dużych prac artystycznych. Składane drzwi po przeciwnych stronach salonu pozwalają całkowicie otworzyć tę przestrzeń, dzięki czemu właściciele mogą podziwiać piękne widoki siedząc w swej wygodnej sofie.

Lokalizacja: Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA