Trzy czarne prefabrykowane domki

My Cabin
Partnerzy

O inspiracji

Rodzina na Łotwie zbudowała to idylliczne miejsce na wsi z trzema małymi prefabrykowanymi domami od My Cabin.

Po dziesięciu latach mieszkania za granicą Gunars Upatnieks, Ilze Upatniece i dwójka ich dzieci wrócili do rodzinnej Łotwy. Szukali idealnego miejsca na wakacje poza Rygą, stolicą kraju.

„Kiedy znaleźliśmy kawałek ziemi w pobliżu plaży, wiedzieliśmy, że to jest to” — mówi Ilze. „Jest bardzo prywatna, biorąc pod uwagę, że graniczy z pięknym lasem. Są też mili sąsiedzi i nie jest zbyt daleko od miasta”.

Para miała kilka warunków dotyczących domu, który chcieli zbudować. Ilze działa w obszarze energii odnawialnej, więc musiało być energooszczędnie. Byli również zainteresowani małym mieszkaniem, ale biorąc pod uwagę, że Gunars jest muzykiem orkiestrowym i profesorem uniwersyteckim, potrzebowali miejsca na jego kontrabas, duży, nieporęczny instrument nawet w normalnym domu. „Muszę ćwiczyć, nawet latem” – mówi.

Chcieli również, aby ich małe dzieci mogły się bawić, a proces budowy musiał odbywać się bez ścisłego nadzoru, ponieważ nie byliby w stanie regularnie odwiedzać placu budowy. Zasadniczo szukając rozwiązania pod klucz, zdecydowali się na prefabrykaty, a lokalna firma oferująca serię projektów sprawdziła się idealnie.

My Cabin to łotewska firma, która od 2019 roku projektuje i buduje małe domki z prefabrykatów. Zadebiutowali zestawem trzech kabin, a w zeszłym roku wprowadzili rozszerzoną wersję jednej z nich, nazwaną Milla Long od oryginalnej My Milla. Struktura jest taka sama pod względem układu – parterowy apartament główny, łazienka, poddasze na dodatkową sypialnię i kuchnię z wyspą – ale jest powiększony.

Na swoją posiadłość wakacyjną Gunars i Ilze wybrali oryginalny klaster firmy: My Milla, My Kalmus i My Galia. Oferują łącznie 52 m2 powierzchni mieszkalnej i tarasem z sauną na zewnątrz.

Lokalizacja: Łotwa
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt