3 Domy w Wilanowie Niskim

Beczak / Beczak / Architekci

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Projektowany zespół trzech wolnostojących domów znajduje się na działce z bezpośrednim dostępem do rzeki Wilanówki. Głównym determinantem kształtu budynku była wytyczna, aby wszystkie najważniejsze pomieszczenia „spoglądały” w kierunku wody. Jednocześnie Inwestorzy chcieli, aby domy były mocno nasłonecznione, przestronne i jasne. Równoległym wyznacznikiem decyzji projektowych było utrzymanie kameralności przestrzeni i ograniczenie wzajemnej eksploracji wzrokowej sąsiadów.

Wytyczne MPZP narzucały bardzo ograniczoną powierzchnię oraz intensywność zabudowy, a także dachy spadziste. Na podstawie tych wymagających wytycznych powstała relatywnie rozłożysta bryła parteru mieszcząca wszystkie najważniejsze funkcje dzienne oraz gospodarcze, a następnie dwie kondygnacje zwartych brył mieszczących pozostałe funkcje mieszkalne. W rezultacie powstała kompozycja zbliżonych do siebie funkcjonalnie domów o horyzontalnych, rozrzeźbionych optycznie bazach kondygnacji parterów, na które „postawiono” kryształy w różnych kolorach ziemi. Program parteru został wzbogacony o zadaszone tarasy pozwalające na kontemplację naturalnych widoków malowanych przez faunę i florę rzeki Wilanówki. W celu ocieplenia styku przestrzeni zewnętrznych i wewnętrznych partery wykończono na zewnątrz materiałem naturalnym w postaci szalówki z thermososny.

Autorzy: Magdalena Beczak, Maciej Beczak, Monika Dzyr, Mirosław Bubeła
Projekt: 2022-2023
Powierzchnia działki: 5 000 m2
Powierzchnia zabudowy: 557,6 m2
Powierzchnia użytkowa domów: 315,61m2 – 340,41 m2

Więcej ciekawych projektów od Beczak / Beczak / Architekci znajdziecie w ich mediach społecznościowych na FB oraz IG, a także w zakładce na naszej stronie.