Two Gables

Wheeler Kearns Architects Kendall McCaugherty
Partnerzy

O inspiracji

Two Gables to dom dla pary, która szukała znaczących zmian dla siebie i swojej rozwijającej się rodziny. Pragnęli wypełnionego światłem, współczesnego domu z wydzielonymi przestrzeniami do życia, pracy i rozrywki. Wyzwaniem projektowym było znalezienie równowagi pomiędzy intymnymi, wygodnymi przestrzeniami dla dwojga, które bez problemu pomieściłyby większe spotkania. Wytyczne obejmowały chęć użycia jak najmniejszej ilości materiałów i spójnej szarej palety, aby przygotować scenę dla mebli i dzieł sztuki właścicieli.

Położony na zalesionym wąwozie. Dom strategicznie umiejscowiono wśród istniejących drzew na tym terenie, aby cieszyć się malowniczymi widokami. Bliźniacze bryły o szczytach – jedna do spania, druga do życia – połączono przeszklonym przejściem.

Po wejściu do środka połączenie z otoczeniem jest widoczne we wszystkich głównych przestrzeniach. Sercem domu jest „kawiarnia”. To jasna, swobodna przestrzeń łącząca kuchnię z dużymi oknami i tarasem z widokiem na ogród za domem. Szklana ściana o podwójnej wysokości skierowana na tylne podwórko, starannie zaprojektowana tak, aby zmaksymalizować widoczność. Zapewnia też widok z poddasza biurowego na krajobraz wąwozu. Sufit z listew drewnianych podkreśla wysokość przestrzeni i jej szczytową formę.

Po drugiej stronie podwórza znajduje się nowy basen i domek, aby zachować rozległe widoki na wąwóz i chronić gaj istniejących drzew. Nisko zawieszony domek przy basenie uzupełnia wyraz bryły domu, otwierając się dwoma dużymi składanymi ścianami okiennymi, które zacierają różnicę między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną. Nad tarasem jadalnym rozciąga się krata, która zapewnia cień w gorące letnie miesiące.

Lokalizacja: Glencoe, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA