UNI

MAYER & SELDERS
Partnerzy

O inspiracji

Jardim do Mar to mała wioska rolnicza i rybacka, położona u stóp stromych, wysokich na 400 m klifów na południowo-zachodnim wybrzeżu Madery.

Sam budynek znajduje się natomiast na zboczu zwróconym w kierunku północno-zachodnim i ma zapierający dech w piersiach na samo wybrzeże i sąsiednią wioskę. Rolniczy krajobraz w tym rejonie i ogólnie na całej Maderze jest pełen tarasów, które wspierają kamienne mury zrobione z luźno ułożonych skał bazaltowych o różnej, czasem imponującej wielkości.Działka w tym miejscu jest mała i ma kształt litery „L”. Składa się z 2 tarasów o różnej wysokości, a różnica sięga około 3 metrów. Dostęp do działki nie jest prosty, a materiały trzeba było ręcznie wnosić w górę przez 50 metrów, ponieważ na miejsce nie mogło dojechać żadne odpowiednie do tego urządzenie. Z tych powodów, dążenie do zachowania istniejącego muru bazaltowego oraz charakteru wiejskiego krajobrazu, przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na otoczenie było nie tylko wymogiem formalnym, ale wręcz ekonomiczną koniecznością.

Zadaniem architektów było stworzenie dwóch małych mieszkań. Niższe z nich ma otwartą przestrzeń z małą kuchnią, jadalnią, miejscem do siedzenia i łóżkiem. Prawie w całości otwarte jest na widok na zatokę. Istniejący mur bazaltowy z tyłu został pozostawiony w stanie naturalnym we wnętrzu łazienki, w której można oglądać duże kawałki skał i porastający je mech lub sukulenty. Mieszkanie położone wyżej ma podwójną wysokość, a na antresolę z łóżkiem prowadzą schody. Stąd roztacza się piękny widok na wybrzeże. Schody, mała kuchnia, szafki i stół tworzą jeden, spójny element mebla, aby maksymalnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń.

nowoczesna STODOŁA ma niewielki basen, który składa się z dwóch okrągłych elementów zintegrowanych w część niższego tarasu. Goście mogą korzystać z ogrodu, w którym prowadzi się organiczną uprawę tutejszych owoców, ziół i warzyw.

Lokalizacja: Madera

Tekst: nowoczesna STODOŁA