Urban Cabin

OSSIP VAN DUIVENBODE
Partnerzy

O inspiracji

Firma DUS Architects stworzyła mini domek, który jest w całości drukowany w technologii 3D, a daje pełną możliwość ucieczki od tempa i zgiełku codziennego życia w mieście.

„Urban Cabin”, czyli „Miejska chatka” powstała na razie jako tymczasowa instalacja i ma powierzchnię zaledwie 8 m2. Stanęła w dawnej części przemysłowej Amsterdamu w Holandii, a w zestawie ma nawet mały park kieszonkowy oraz zewnętrzną wannę.

Projekt jest wynikiem badań nad kompaktowymi i zrównoważonymi rozwiązaniami mieszkalnymi w rejonach miejskich. Budynek został w całości wydrukowany z bioplastiku na drukarce 3D i może być w pełni recyklingowany lub wydrukowany ponownie.Projekt do druku 3D

Projekt opiera się na relacjach między przestrzeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, tworząc luksus na minimalnej powierzchni. Wykonany z czarnego materiału bio, prezentuje różne rodzaje zdobień elewacyjnych, techniki optymalizacji formy oraz sprytne rozwiązania izolacyjne. Do minimum ogranicza też zużycie materiałów.

Podłoga i weranda, na którą wchodzi się po stopniach, połączone są z betonowym wykończeniem, tworząc z nim piękny wzór, który przechodzi na ścieżkę w małym parku kieszonkowym. Na zieleni wokół domku można korzystać też z wyjątkowej, wydrukowanej wanny, oglądając zachód słońca nad rosnącymi w pobliżu drzewami.

Zrównoważone rozwiązanie z myślą o przyszłości

Domek o powierzchni 8 m2 i 25 m3 pasuje do trendu „mini domków”, w którym projekty mieszkaniowe o niewielkiej powierzchni rozwiązują wielkie problemy mieszkaniowe. Budynek składa się z mini werandy i przestrzeni wewnętrznej, gdzie sofa zamienia się w dwuosobowe łóżko.

W takich projektach można z powodzeniem wykorzystywać techniki druku 3D, które też świetnie nadają się do tworzenia szybkich i prostych budynków na terenach dotkniętych różnymi katastrofami. Co więcej, materiał bio, z którego powstał ten projekt, może być na koniec zniszczony w specjalnej drukarce i wykorzystany do druku kolejnych projektów.
Domek „Urban Cabin” powstał w ramach projektu 3D Print Living Lab, prowadzonego przez firmę DUS Architects. To kolejny krok w wykorzystaniu w budownictwie mieszkaniowym techniki druku 3D, która ma pomóc w szukaniu rozwiązań zrównoważonych i spersonalizowanych, zaspokajając przyszłe potrzeby głównie szybko rosnących miast na całym świecie.

Lokalizacja: Niderlandy
Tekst: nowoczesna STODOŁA