Valley Villa

Arches DI Norbert Prommer

O inspiracji

Zaledwie kilkaset metrów od ruchliwej ulicy miejskiej można znaleźć się w ekskluzywnym otoczeniu parku, gdzie odnaleźć można spokój i harmonię z naturą. Słoneczne zbocze doliny, starej Raguvy, znajduje się na peryferiach, w miejscu dawnego folwarku drewnianego na terytorium parku regionalnego.

Ideą budynku jest „zawieszenie” go nad doliną. Pozwala to na zaproszenie wyjątkowego krajobrazu do jego wnętrza. Parter częściowo ukryty został w skarpie. Dzięki wykończeniu w kolorze czarnego łupka znika w cieniu obrzeży. Eksponowana jest tylko bryła pierwszego piętra, wykończona naturalnym drewnem. Zróżnicowane formy, proporcje ludzkiej skali, harmonia szkła i drewna tworzą wrażenie lekkości. Integralne wykończenie elewacji i dachu naturalnym drewnem sprawia, że forma nabiera szlachetności i solidności, kolorystycznie dopasowując się do otoczenia lasu i doliny.

Bryłę podzielono w taki sposób, aby wszystkie przestrzenie wewnętrzne posiadały wejścia do przestrzeni zewnętrznych-dziedzińców, które rozmieszczone na różnych poziomach, tworzą wrażenie całości i prywatności, zarówno w porannym, jak i wieczornym świetle. Wiszący fragment pierwszego piętra w naturalny sposób tworzy taras, a okna parteru przesłonięte są częściowo pionowymi lamówkami drewnianymi, które chronią przed przegrzaniem, jednocześnie integrując się z jej wnętrzem. Otoczenie porośnięte jest trawą, a droga do wejścia wyłożona jest płytkami granitowymi, aby zminimalizować ingerencję w przyrodę. Działkę ogradza ażurowy płot roboczy.

Do elewacji budynków wykorzystano wyłącznie naturalne materiały wykończeniowe m.in. drewno sosnowe, które dominuje w okolicy. Dzięki zastosowaniu unikalnej technologii „Kebony” drewno staje się szczególnie odporne, stabilne, trwałe i nie wymaga dodatkowej konserwacji. Jest to produkt w pełni ekologiczny, który z czasem szarzeje, sprawiając, że dom idealnie wpasowuje się w naturalne otoczenie, nabierając przy tym ekskluzywności.

Wykończenie te stosuje się nie tylko do elewacji, ale także do zróżnicowanej geometrii połaci dachowych. Mocowane jest do systemu profili ze stali nierdzewnej za pomocą samoprzylepnych uchwytów z tworzywa sztucznego. Dokładna geometria drewna pozwoliła na łączenie drewnianych płaszczyzn wykończenia i formowanie pionowych żaluzji drewnianych.

Do wykończenia dolnych partii bryły stosuje się czarny łupek „Rathscheck”. Efekt graficzny potęgują metalowe pasy balustrad, które zamocowano nad łupkiem kontynuującym jego pionowy podział. Zróżnicowane materiały wzajemnie się uzupełniają oraz integrują z otoczeniem, nawiązując przy tym do graficznej interpretacji pni drzew parkowych. Valley Villa to współczesna interpretacja tradycyjnego litewskiego domu z dwuspadowym dachem, drewnianymi żaluzjami, drewnianym wykończeniem oraz fundamentem z granitowych skał.

BEZPIECZEŃSTWO Z GRENTON SMART HOME

Architektoniczne arcydzieło, położone zaledwie kilka kroków od miejskiego zgiełku, a jednocześnie ukryte w sercu spokojnego parku na Litwie. Ten nowoczesny dom, zlokalizowany na słonecznym zboczu dawnej doliny Raguva, harmonijnie łączy się z otoczeniem.

Gdyby był wyposażony w system Smart Home Grenton, oferowałby nie tylko możliwość uzbrajania alarmu, ale również sprawdzania jego stanu bezpośrednio z aplikacji myGrenton, co znacznie podniosłoby poziom nowoczesności i bezpieczeństwa.

Lokalizacja: Wilno, Litwa

Architekt

Fotograf

DI Norbert Prommer

SYSTEM INTELIGENTNEGO DOMU

Grenton Smart Home