Veldhuis

LMNL office Loes van Duijvendijk
Kategorie: Domy ekologiczne
Partnerzy

O inspiracji

Punktem wyjścia przy projektowaniu Veldhuis była przede wszystkim lokalizacja. Dom jest bowiem zlokalizowany przy historycznej drodze, wzdłuż której stoją stare domy wiejskie z przełomu lat 1800/1900. Dlatego też projekt musiał spełniać oczekiwania Klienta (nowoczesność) w połączeniu z odpowiednimi kontekstowo odniesieniami historycznymi.

Projekt Veldhuis odnosi się do typowej holenderskiej typologii STODOŁY z ceglaną elewacją oraz dachem krytym strzechą. Dom zakłada elastyczność mieszkaniową. Parter przystosowany jest w pełni do życia seniorów, bez konieczności pokonywania schodów. Zapobiegawczo podzielono działkę, aby w przyszłości zabudować drugi dom.

Kształt domu to archetypowa holenderska STODOŁA, której wysokość i szerokość są zmniejszone z tyłu, dzięki czemu można uzyskać trzy piętra w przedniej części domu (sypialnie, gabinet i poddasze) oraz jedno z tyłu (pokój dzienny i jadalnia). Centrum domu stanowi kuchnia, łazienka i garaż. Aby wpuścić więcej światła do środka pomieszczeń mieszkalnych, dach został przycięty i przesunięty na zewnątrz, co pomaga podzielić bryłę dachu na mniejsze, bardziej czytelne części. Kuchnia jest wysunięta do ogrodu, dzieląc osłonę werandy i umożliwiając widok na cały ogród. Na dachu werandy znajduje się panel słoneczny.

Złożona konstrukcja domu została prefabrykowana w Niemczech z trwałego CLT (drewna klejonego krzyżowo) i zbudowana na miejscu w zaledwie 12 dni. Wyłożona izolacją z włókna drzewnego i pokryta lokalną holenderską strzechą konstrukcja pozostanie otwarta na wilgoć, promując zdrowy klimat w pomieszczeniach przez cały rok. To pierwsza tego typu konstrukcja na świecie. Gruba wewnętrzna ściana z cegieł ziemnych, biegnąca wzdłuż grzbietu domu, służy jako element ogrzewania/chłodzenia promieniującego, a także kontroluje poziom wilgotności w pomieszczeniu. Cegły zewnętrzne są wykonane z lokalnej gliny u pobliskiego ceglarza i ozdobione specjalnie opracowaną zielono-niebieską glazurą.

Lokalizacja: Brabancja Północna
Tekst: nowoczesna STODOŁA