Renowacja starej willi nad jeziorem Como we Włoszech

Nomade Architettura Interior Design
Partnerzy

O inspiracji

Villa Ae Lake Como to stary hotel, który został przerobiony na wyjątkowy, nowoczesny dom. Budynek stoi w niezwykle charakterystycznym, alpejskim miasteczku, które leży w zjawiskowej scenerii włoskiego jeziora Como. Projekt modernizacji starego hotelu przygotowali architekci z firmy Nomade Architettura Interior Design.

Początkowo parter i antresola tego budynku zostały zaprojektowane w taki sposób, by można tu było otworzyć restaurację. Ten projekt nigdy nie został zrealizowany, a pomieszczenia były niewykończone, bez jakichkolwiek systemów. Miejsce to jednak miało już wspaniały klimat, dzięki grubym ścianom i sklepionym sufitom wykonanym z kamienia i cegły. Właściciele od razu zakochali się w tym miejscu i potencjale tkwiącym w starych murach, więc – choć chcieli mieć dom w pełni wygodny i nowoczesny – poprosili architektów o zachowanie jak największej ilości oryginalnych szczegółów. Ci przyjęli wyzwanie z wielkim entuzjazmem i zaplanowali okazały dom, zachowując ogromną część jego „duszy”.Dom podzielono na dwie kondygnacje, połączone ze sobą wewnętrznymi schodami. Wejście na piętrze otwiera się na dużą kuchnię, którą celowo urządzono niezwykle czysto i minimalistycznie, aby podkreślić znaczenie historyczne starej, kamiennej ściany. Widać stąd salon i główną sypialnię z łazienką, które mają widok bezpośrednio na jezioro. Z kuchni przechodzi się do niepowtarzalnej jadalni. Zamknięto ją między kamiennymi ścianami i dużym sklepionym ceglanym sufitem. Stare mury wydają się spowijać całą przestrzeń. Na pierwszym piętrze znajduje się jeszcze sypialnia gościnna z własną łazienką.

Z piętra schodzi się kamiennymi schodami na parter, który otwiera się na pokój zabaw w całości pokryty kamieniem. Ten z kolei połączony jest z częścią telewizyjną, która umożliwia dostęp do pokoju dziecięcego. Gdzie znajduje się dedykowana łazienka i drugim pokojem dziennym z widokiem na wewnętrzny ogród. Na parterze znajduje się również pralnia oraz dodatkowa sypialnia dla gości z łazienką.

Całe wnętrze tego domu jest niezwykłe i na każdym kroku widać, że architekci i projektanci przywiązywali ogromną uwagę do detali. Starali się zachować istniejące wykończenia, mury kamienno-ceglane, charakterystyczne łuki i przejścia. Starannie przemyślany projekt podkreśla kontrast między bardzo charakterystycznymi elementami starego hotelu a minimalistycznymi meblami, które choć upiększają pomieszczenia, nie konkurują z ich dotychczasowym charakterem. Taki zamysł projektantów widać nawet w łazienkach, które wykończono głównie kamieniem i żywicą, zachowując naturalne barwy. Każdy detal w tym lampy zaprojektowano tak, aby z odrobiną swojego własnego uroku współgrał z ogólną atmosferą tego domu.

Lokalizacja: Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA