Villa Asciano

SUPER FUTURE DESIGN FABIO CORTI
Partnerzy

O inspiracji

“Tchnienie Nowego Życia do zabytkowego Domu Farmera, wraz z wszelkimi wygodami współczesnego stylu życia”.

Przy renowacji Willi Asciano firmy ASZ architetti i SUPERFUTUREDESIGN* podjęły bliską współpracę, by do wyjątkowego projektu wprowadzić swe równie wyjątkowe filozofie projektowe. Efektem miała być odbudowa wiejskiego domu w południowej Toskanii, który miał zyskać nowoczesne elementy i uwspółcześnić się o to co niezbędne dla wygodnego życia obecnych mieszkańców starego domu.

Architekci i projektanci podeszli do tego projektu z ogromną uwagą i starannością, chcąc mieć pewność, że tworzą nowy koncept, nie narażając jednak na ryzyko integralności starej konstrukcji.Opis miejsca i projektu  

Stary, zabytkowy dom znajdował się w przepięknym otoczeniu toskańskiego krajobrazu, a w jego najbliższym sąsiedztwie był też naturalny staw. Całość stanowiła fascynujący ekosystem, zlokalizowany na terenie Crete Senesi w południowej części gminy Siena w Toskanii.

Projekt obejmował całkowitą przebudowę domu, ale musiał przy tym spełniać kilka ważnych warunków. Jednym z najważniejszych było odbudowanie całej konstrukcji z wykorzystaniem starych materiałów.

Koncept projektowy

Głównym założeniem projektu było przyjęcie nowoczesnej metodologii w odbudowie domu. Jednocześnie architekci musieli uszanować tradycyjną, wiejską architekturę miejsca o dużym znaczeniu historycznym. W tej sytuacji nie zdecydowali się jednak na naśladownictwo, ale zaczerpnęli wyraźne inspiracje od starego budynku, zaznaczając przy tym pewne współczesne zmiany i udoskonalenia. W wyniku tego powstał projekt eklektyczny, który jest mieszaniną unikatowych aspektów – zarówno po stronie tego co stare, jak i tego co nowe, tego co przewidywalne i tego co jeszcze nie jest znane. Tu konserwatywny charakter umiejętnie połączył się z aspektami futurystycznymi.

Z punktu widzenia Klienta  

Łatwo zrozumieć dlaczego klient uznał w tym przypadku, że stary, wiejski dom może stać się idealnym domem rodzinnym. Nie chodziło tylko o zabytkową konstrukcję, ale przede wszystkim o zachwycający krajobraz i niezwykły spokój, jaki gwarantuje to miejsce. Właściciel, który jest fotografem, czuł, że ten dom stanie się epicentrum naturalnych doznań i będzie oddziaływał na wszystkie zmysły, tworząc piękne wspomnienia i emocje. Ta perspektywa klienta stała się istotną wytyczną dla architektów w czasie projektowania przebudowy całego miejsca.

Elementy projektowe  

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech projektu było zastosowanie metody zrównoważonego rozwoju, która tu opierała się na ponownym wykorzystaniu istniejących już materiałów, choć stosowano je w bardziej nowoczesnym stylu. Pojawiły się okna bez widocznych framug, czy np. eleganckie, metalowe gzymsy. Architekci wzięli pod uwagę poprzedni zarys domu, ale wprowadzili do niego najnowocześniejszą technologię i najwyższe standardy inżynieryjne. Dzięki temu nowy budynek jest odporny na trzęsienia ziemi, ma doskonałe właściwości cieplne i jest energooszczędny.

To projekt, który składa hołd tradycji, ale jednocześnie odpowiada na współczesne potrzeby i spełnia najwyższe normy projektowe.

Lokalizacja: Siena, Toskania
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

FABIO CORTI